Che Guevara & Kuba
Che Guevara & Kuba
Che Guevara
 
Men
 
Kuba
 
Rlam
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
G-Mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Kolumbusz Kristf

lete az itliai Genovban kezddtt, csaldja a kzppolgrsghoz tartozott, apja  takcsmester volt. Cristoforo Domenico Colombo s Susanna Fontanarosa els gyermekeknt szletett 1451-ben. Elsszlttknt volt a cg vromnyosa, apja a takcsmestersgre oktatta mhelyben, majd ksbb, mr egsz fiatalon, a Colombo-hz „utaz gynke” lett, gy kerlt szemlyes kapcsolatba a tengerrel. 1470-ben a csald Savonba kltztt, az apa felhagyott az eredeti szakmjval s fogadt nyitott. Kolumbusz valsznleg ekkor hatrozta el, hogy tengersz lesz. A hajzs alapelveivel mr korbbi kisebb tengeri utazsai alkalmval megismerkedett. Arrl is rendelkeznk adatokkal miszerint rtett a trkprajzolshoz, olykor egy kis pnzhez jutott ezzel, hiszen a genovai trkp igen kzkedvelt volt. Matrzknt dolgozott a haj fedlzetn, de ugyanakkor klnbz cgek megbzsbl, majd sajt szmljra is, ruval kereskedett. Abban az idben az ilyen utaz-keresked egyszerre volt tengersz, zletember, kalandor, katona s egy kiss tuds is. Utazsai sorn gyakran halott olyan mess vagy flvals hreket, melyek azt engedtk sejteni, hogy nyugatra van egy szrazfl. Pldul hrek szltak arrl, hogy nyugat fel a szoksosnl messzebb merszked portugl hajsok faragott fadarabokat talltak a tengerben, hogy vzben sodrd vrsesbarna szn, stt br holttestre bukkantak. Ezeket a ksza hreket kombinlta Kolumbusz azzal az ekkor mr elterjedt felismerssel, hogy a fld gmbly, gy vlte a kincsek, vagyis a fadarabok a mess Indibl szrmaznak, mivel a keletre lv orszg a fld gmblysge miatt nyugat fel hajzva is elrhet. „Elgondolsom hrom alapon nyugodott: a termszet trvnye, amely a Fld gmb alakjbl kvetkezik; a tudsok vlekedse s a tengerjr hajsok tapasztalatai.” 1473-ban lpett utoljra Genova fldjre, szleivel kapcsolatban maradt, levelezett velk, pnzt is kldtt zvegyen maradt apjnak 1489-ben bekvetkezett hallig. Nhny esztendeig a genovai Spinola s Dinegri hajsgazda-vllalkozs alkalmazottja volt. Egy ideig a Npolyi Kirlysg szolglatban is llott.

Portugl fldre 1476 karcsonya tjn vetdtt – s ez dnt hatssal volt tovbbi plyjra. Nolibl indult el Bechalla nev vitorlson majd onnan Londonba, de a hajrajt portugl partoknl megtmadtk; Kolumbusz nagy nehezen megmeneklt, s szerencssen Lisszabonba jutott. „Portuglia dlnyugati rszn a Saõ Vicente-foknl francia hajk tmadtk meg a genovai kereskedflottt…Heves tengeri csata bontakozott ki, ennek sorn Kolumbusz Kristf hajjt gylvedkek tzbe bortottk… szva szerencssen elrte a partot. Innen nagy nehezen eljutott Lisszabonba, s ott vrta be a sztvert kereskedflotta maradvnyait…” Portuglia akkoriban Eurpa els tengeri hatalma volt, itt tallt magnak felesget Kolumbusz, de felesge (Felippa) Diego nev gyermekk szletse utn, alig egy vvel a hzassgktsket kveten, meghalt. Kolumbusz pedig egyre tbb, szmra kedvez adatot gyjttt be hajnaplkbl, feljegyzsekbl, csillagszoktl, trkpszektl, hogy nyugat irnyban elrhet India. Egy az idszmtsunk eltti III. szzadban lt grg tuds, bizonyos Erasztothensz feljegyzsei kztt a kvetkezkre bukkant: „Ha az Atlanti-cen nagysga nem volna akadly, az Ibriai-flszigetrl kiindulva, nyugat fel hajzssal eljuthatunk Indiba.” Paolo Toscanelli a kvetkezket rta egy 1474-es keltezs levelben a portugl kirlynak: „Lisszabon vrostl egyenesen nyugat fel huszonhat tszakasz tallhat, egyenknt krlbell ktszztven mrfldes svok: ott talljuk aztn a nagy s nevezetes Quinsay vrost (bizonyra Hangcsou nevt torztottk erre)… Minthogy a kzvetlen utat mg nem talltuk meg, a tbbi odavezet tvonalat is mg ftyol fedi. Bizonyos mgis, hogy el lehet oda jutni” Ez utobbi levelet nagy rdekldssel tanulmnyoztk a portugl udvarban, mgis inkbb az Afrika megkerlsvel Indiba vezet tvonal kifejlesztsre sszpontostottak. Kolumbusz levelet rt Toscanellinek, miutn is hozzfrt a fent emltett levlhez s tovbbi felvilgostst krt tle, Toscanelli levele j adatokkal nem szolglhatott, de btortotta Kolumbuszt: „Szvesen szereztem tudomst btor szv s nagyszer elhatrozsodrl, hogy nyugati irnyba vitorlzva akarsz keletre jutni. Az emltett tvonal nemcsak lehetsges, de valban ltez s bizonyos!” Az elhatrozs ekkor mr megvolt Kolumbuszban, nagy tervt „Indik vllalkozsnak” nevezte, csak az expedcihoz szksges pnzt kellet elteremteni.

Kolumbusz elszr II. Jnos portugl kirlyhoz fordult, a kirly azonban egy vizsglbizottsg el kldte, majd a bizottsg megkrdjelezve tervnek sikert elvetette az tletet. Valsznleg Kolumbusznak ezen kvl egyb, mgpedig elg slyos oka lehetett a tvozsra, mivel ksbb csak kirlyi menlevllel trhetett vissza. 1484-ben titokban az alig ngy ves Diego nev fival hagyta el az orszgot s Spanyolorszgba ment, kirlyi segtsget remlve a tervhez. Kzben Bartolomeo, Kolumbusz Kristf ccse 1488-ban Angliba utazott, hogy VII. Henriket megprblja megnyerni az gyrt, de tkzben berber hajsok elfogtk s rabszolgasorba kerlt, csak pr v mlva szabadult ki, az els Kolumbusz ton nem is vett rszt. Spanyolorszgban Kolumbusz tehets prtfogkra tallt, portugl ajnlleveleinek segtsgvel, pldul a ppai nuncius, az itliai szrmazs Antonio Giraldini rsek s ccse, aki a kirlyi pr legidsebb lnynak volt a nevelje. Kolumbusz azt remlte ez felgyorstja gyt, mgis csak 1486-ban fogadta Izabella kirlyn, akinek sikerlt megnyernie rokonszenvt az gyhz, ennek ellenre vekig tart halogats utn az udvar 1490-ben a kvetkez vlaszt adta: „nem talljuk indokoltnak, hogy felsgeik olyan tervet tmogassanak, amely rendkvl gyenge alapokon nyugszik, s amelynek megvalsulsa mgoly szerny ismerettel rendelkez ember szmra is lehetetlennek tnik” St az rvek kztt mg olyan ma viccnek tn, akkor azonban tudomnyos gondolatnak szmt indokls is szerepelt, mely szerint a Fld grbletn lefel hajzni knny s ha el is ri Indit, nem tud majd visszajnni, hiszen felfel kellene kapaszkodnia. Spanyolorszgban  mgis rte rm Kolumbuszt 1488-ban megszletett msodik fia, Fernando, Beatrz Henriquez szlte, aki tbb ms mellett Kolumbusz szeretje volt. 1491-ben a nemleges vlaszt kveten elhatrozta a francia kirlynl is prblkozik, az akkor 12 ves Digoval el is jutott Palos kiktjig, itt a hatr tlpse eltt megszlltak a vros melletti kolostorban. Furcsa sorsfordulat, hogy a rendhz fnknek beszlgets kzben az a meggyzdse tmadt, hogy ezt az embert nem szabad kiengedni az orszgbl, levelet kldtt Izabellnak, aki gyorsan reaglva az zenetre, marasztalta Kolumbuszt s vrakozsra intette, de kedvez dntst grt.

1492 janurjban mr kihallgatsra hvtk Kolumbuszt, prilis 17-n kezbe kapta azt a szerzdst, amirt eddig kilincselt, ez lnyegben tartalmazta minden kvetelst: a nyugati cen tengernagya lett, a felfedezend fldek alkirlya s kormnyzja, a szerzett kincsek egytizede t illeti, de a kltsgek levonsa utn, bri hatalmat kap az j terleteken. Ezt 30-n egy utszerzdssel egsztettk ki, mely megerstette a tengernagyi, alkirlyi, kormnyzi kinevezst utdainak jr rksdsi joggal, valamint felszltotta a spanyol korona sszes alattvaljt, hogy tartsk tiszteletben a szerzdsben foglaltakat s az alkirly hatalma al kerl terleteken felttel nlkl engedelmeskedjenek neki. Az expedci kltsgeinek, a hajk felszerelsnek egy rszt Kolumbusznak kellett llnia, nehezen br, de elteremtette a szksges sszeget. Azonban anyagi gondok mellett egyb problmk is addtak, nehz volt az ismeretlenbe hajz flotthoz legnysget toborozni. Vgl meglett a 120 fnyi legnysg, de ezek kzl is csak 70 volt hivatsos tengersz. A vezrvitorls parancsnoka maga Kolumbusz volt, Santa Marnak keresztelte el a hromrbocos, alig harminc mter hossz s nyolc mter szles karavellt. A Pinta nev kisebb tizennyolc mter hossz haj kapitnya Martn Alonzo pinzn s a Niña a legkisebb vitorls kapitnya  Vincente Yañez Pinzn volt.

1492 augusztus 3-n 8 rakor kifutott a hrom haj Palos kiktjbl. Kolumbusz hajnapljnak bevezet sorai utn az els naplbejegyzs: „Pntek, 1492. augusztus 3. – A mai napon reggel 8 rakor elhagytuk a kiktt. Tbb irnyvltoztats utn napnyugtig megtettnk dl irnyban 60 tengeri mrfldet, aztn dlnyugatra fordultunk. Irny: a Kanri-szigetek.” Az els gyans jel gy kerlt lejegyzsre a naplba: „Htf, augusztus 6. – A Martin Alonzo Pinzn kapitny parancsnoksga alatt ll Pinta kormnyrdja eltrt. Tbben gyanakodnak, hogy a csak kelletlenl velnk hajz Cristbal Quinternak, a haj tulajdonosnak utastsra szndkosan idzte el egy Gmez Rascn nev tengersz…” „Ez ll a hajnaplban, s ez rvall a szerz jellemre: rosszhiszem s gyanakv. Ha Quinternak valban az lett volna a szndka, hogy kivonja a Pintt a forgalombl,…az ilyen manverre sokkal alkalmasabb lett volna a Gran Canaria szigete. A kormnyszerkezet megronglsa a nylt tengeren nemcsak a hajt sodorta volna komoly veszlybe, hanem a legnysget is , teht sajt lett is. A szabotzsra vonatkoz feltevs nem ltszik elfogadhatnak. Ms ok miatt sem. A Kanri-szigeteken tlttt hossz id alatt senki sem hagyta el a hajkat.” Augusztus 9. s szeptember 8. kztt vesztegeltek a Kanri-szigeteken, a Pinta volt az oka az idhzsnak, felmerlt lehetsgknt, hogy kicserlik egy msik hajra, de mire Kolumbusz a helysznre rt, hogy megksse az zletet a kiszemelt haj tovbbllt Gomerra, gy knytelen volt a Pintt kijavttatni. Miutn kijavtottk a hajt k is Gomerba mentek, ott volt megfelel a kikt, talltak ott bven ivvizet, fenyft s bkkft is, lelemnek pedig hst. De Kolumbusznak szemlyes oka is volt oda menni, br ktsgkvl a tengersz volt benne ersebb mintsem a frfi, Beatriz de Borbadilla, az 1488-ban a guancsok ltal meglt kormnyz zvegye volt az aki t  Gomerra vonzotta. Br sok trtnsz szerint ez csak pletyka Paolo Emilio Taviani nem gondolja gy: az rtesls egy barttl Michele da Cunetl szrmazik, mirt regisztrlt volna egy csupn alaptalan pletykt. Szeptember 9-n lttak utoljra eurpai fennhatsg partot, aztn csak a tenger.

Hrom klns dologgal kellett szembenznik az cenon. Szeptember 16-n tallkoztak „titokzatos fcsomkkal” a tengeren, itt nagyon nehezen haladtak, a Sargasso-tenger moszattal s sz hnrral bortott vizeinl jrtak, csak oktber 7-n hagytk el a „fcsomkat” vgleg. Kolumbusz folyamatos feljegyzseket ksztett az algkrl, a kztk tallhat vltozatos llatvilgrl, azonban nehezen elkpzelhet, hogy ne tudta volna mire vlni a „mozg rtet”, hiszen a jelensg mr az korban is ismert volt, br ktsgkvl Kolumbusz volt az els aki ezt tlpte. A kvetkez jelensg az elbbivel ellenttben teljesen jdonsg volt, br kiszmthat s elre sejthet. Szeptember 13-n jegyezte fel elszr napljba, hogy a mgnest az irnytben elhajlik s szget zr be az idelis egyenes vonallal. A kelet fel trtn elhajls mr ismert jelensg volt, de a nyugati elhajlsra utal esetet 1492 szeptember 13. eltt nem jegyzett fel senki. A matrzok is szleltk a jelensget, aggodalommal tlttte el ket, Kolumbusz sszehvta a kormnyosokat s egy lelemnyes tlettel nmileg megnyugtatta ket. A jelenlvk kzl csak tudta, hogy a Sarkcsillag egy kis krt r le az szaki plus krl. A jelensget azzal magyarzta, br maga nem hitte el, hogy az irnyt kveti a Sarkcsillagot. tovbbra is feljegyzseket ksztett az eltrsrl s hajit aszerint irnytotta. Egyes kutatk azt felttelezik, hogy Kolumbusz mr els tja alkalmval tudta, hogy a kitrs magyarzata a Fld alakja, vagyis az hogy dlnyugat fel kidomborodik az egyenlt vidkn.

Az elbb emltett jelensgek egyike sem okozott akkora nehzsget, mint az, hogy az ismeretlen fel haladnak s mr igen hossz ideje nem rnek oda, az utat a kelet-nyugat irny passztszelek csak neheztettk, radsul az lland irny szelek aggodalommal tltttk el a tengerszeket a visszat sikert illeten. Kolumbusz mgsem mondta el nekik, hogy a visszatra egy msik vltoz szlirny tvonalat vlasztott. Szerencsje volt, amikor szeptember 22-n vratlanul ellenkez irny szl jelent meg. Ezt rta a napljba: „Szmomra igen kedvez ez az ellenkez irny szl, embereim megnyugodtak, mert mr azt hittk, hogy ezeken a vizeken nem fj olyan szl, mely visszavinne minket Spanyolorszgba.” A legnysg az t tlsgos hosszsga miatt is aggdott, nemcsak a visszatrst, de sajt lett is veszlyeztetve rezte. Kolumbusz gondolt erre: „Aznap (szeptember 9-n) 15 mrfldet haladtunk, s elhatroztam, hogy kevesebbet jegyzek majd be a Hajnapl egyik pldnyba, nehogy az embereim btorsgukat vesztsk, ha gy ltjk utazsunk tlsgosan hosszra nylik…” Kolumbusz szmtsai szerint Cipango (Japn) 2400 mrfldre fekszik a Kanri-szigetektl; Quinsay (Hangcsou), vagyis Catay (Kna) 3500 mrfldre van. A Niña szeptember 25-n pontosan 2400 mrfldnl vlt fldet ltni, de fld nem volt sehol. Szeptember 29-n lttak egy tengeri madarat, mely soha nem tvolodik el messze a fldtl. Szeptember 30-n „ngy kkafark madr szllt a tengernagyi hajra, s ez biztos jele annak, hogy kzel van a szrazfld, mert ennyi madr, amelyik egy fajthoz tartozik, nem tud elvlni a tbbiektl, s el sem tved.” Oktber 1-jn Kolumbusz szerint mr 707 legt, azaz 2828  mrfldet tettek meg, ezek szerint Japnt mr el kellett hagyniuk. Oktber 7-n lttak egy szakrl dlnyugat fel repl madrrajt, melybl „arra lehetett kvetkeztetni, hogy az jszakt szrazfldn tltik, vagy hogy a tl ell kltznek dlre…” Kolumbusz beleegyezett, hogy a nyugati irnybl letrjenek s nyugat-dlnyugat fel haladjanak tovbb, ily mdon tovbbra is a passztszelek znjban haladtak, s a htszllel eljuthattak a Bahamk tengerre. Washinton Irving megllaptotta, hogy ha nem vltoztatjk meg az irnyt, Kolumbusz hajit a Golf-ramlat Florida partjaira sodorja. Oktber 11-n a Pinta legnysge kifogott a vzbl egy ndszlat, egy botot, egy faragott plct, egy csom fvet: ez valsznleg rti f volt „olyan f, mely a fldn terem.” – rja napljban Kolumbusz. A Santa Marrl egy olyan zld ndat lttak, mint amelyet most tptek le. A Niña matrzai egy frissen letrt piros gymlccsel teli gat lttak…, mindenki remnykedni kezdett. Kolumbusz oktber 11-n este 10-kor egy kis fnyt ltott a Santa Mara hts fedlzetrl; „Mintha egy viaszgyertya imbolyogna” – rja. Ezrt a kis epizdrt tbbszr megvdoltk, miszerint kitallta, hogy pillantsa meg elszr a szrazfldet, mikor mr tudta, nemsokra odarnek. Az amerikai Wolper 1959-ben ksrleteivel bebizonytotta, hogy onnan ahol Kolumbusz llt ltni lehetett a San Salvador-sziget keleti partjn hzd High Cay ztonyon az slakk ltal gyjtott mglykat.

Oktber 11-rl 12-re virrad jszaka a Pinta fedlzetrl felhangzott a vrva vrt kilts: „Fld a lthatron!” A hajk a Bahama-szigetek egyike fel haladtak, de hogy pontosan melyikre azt mig vitatja a tudomny. Az a felttelezs llja meg leginkbb a helyt, miszerint az ottaniak ltal Guanahaninak nevezett, Kolumbusz ltal San Salvadornak (Szent Megvlt) keresztelt szigetre rkeztek meg. S ezt prbljk idrl-idre megdnteni. Felmerlt tbb sziget neve a Guanahani azonostsra: Grand Turks, Caicos, Cat Island, Mayaguana, Samana Cay s Watling. Paolo Emilio Taviani a szigeteket sszeveti sorban a Hajnapl bejegyzseivel s vgl arra a kvetkeztetsre jut, hogy 1926-ban a Bahamk kormnyzata helyesen iktatta trvnybe, hogy a Kolumbusz ltal felfedezett San Salvador Watling szigetvel azonos, s vissza is adtk neki a kolumbuszi nevt.

Kolumbusz vrt a partraszllssal; nem ismerte a korallgyr jelensget mgis gy tett, mintha ismern s megvrta mg belthatja a tengert. Az Admirlis felfegyverzett brkn elindult a part fel a kt msik kapitny ksretben. Mikor a fldre lpett, megcskolta azt, gnek emelte a szemt, hlt adott istennek, s srt. „Meztelenl jrtak-keltek, gy ahogy Isten megteremtette ket, mind frfiak, mind a nk, … mg fiatalok voltak veik szmra nzve, nem lttam 30 esztendsnl idsebbet. Mindannyian nagyon j nvsek, testk szp alak, arcvonsaik megnyerk. Hajuk sr s bozontos csaknem l farkhoz hasonlt, homlokuk fltt rvidre nyrjk, egy-kt frtt kivve, amelyet htra vetnek s teljes hosszban hordanak anlkl, hogy valaha is levgnk. Nmelyikk szrke sznnel festi be magt, ismt msok piros, fehr vagy egyb sznnel; nmelyek csak arcukat vagy szemk vagy orruk krnykt mzoljk be, msok pedig egsz testket.” – gy szmol be Kolumbusz naplja az els tallkozsrl. Akikkel tallkozott a tainok voltak, arauco vagy arawak nyelvet beszltek, mra azonban teljesen kihaltak. Szeldek voltak s vendgszeretk, meztelenl vagy kis gyapotszoknyban jrtak, a rgszeti leletek magas kulturlis fejlettsgrl tanskodnak, halottaikat magzathelyzetben temettk el, 3 osztlyra tagoldtak: nemesekre, kznpre s rabszolgkra.

Oktber 14-n tnak indul dlnyugat fel, sorban minden szigeten az arany utn kutatva, a szigetekrl: Santa Maria de la Concepcin (ma Rum Cay), Fernandina (Long Island), Isabella (Crooked Island) dl fel irnytottk a bennszlttek ltal Cobnak, Cubnak nevezett sziget fel. Kolumbusz gy vlte Cuba a keresett Cipango, vagyis eljutottak keletre. Mi tpllta az Admirlis tvedst? Egyrszt, mivel senki nem tudott a fldrsz ltezsrl, ostobasg lett volna azt felttelezni, hogy j fldet talltak, inkbb csak eddig nem ismert rszeire jutottak el zsinak. Marco Polo regnyes tirajza papagjokrl beszlt. Kolumbusz s legnysge rengeteg szebbnl szebb papagjt ltott. jfajta nvnyeket vlt felfedezni: alot (br amit ltott az nem volt az, csak egy rendkvl illatos fafajta); szercsendit (br ez tveds volt; s ugyanez trtnt a fahjfa esetben is); paprikt (melyet valamilyen jfajta borsnak vlt). Kirlyplmt; trpeplmt; kukorict (Kolumbusz az rpval majd a klessel tveszti ssze); battt (az indinok ajesnek nevezik, egy desburgonya fajta); manikt (amelyet yucnak neveznek s ma is nagy mennyisgben fogyasztjk Kzp-Amerikban s a krnyez terleteken); dohnyt, jobb minsg gyapotfajtkat. Kolumbusz azonban mg nem ismerte a babot, paradicsomot, kakat s az igazi burgonyt sem, amiket Eurpa szintn az jvilgtl kapott. Az arany melyet gy htott rezte, hogy ott van valahol; oktber 28-n rkezik meg Kubba (Juanba), valahnyszor megpillant egy aranytrgyat, az indinok Kuba bels terlett nevezik meg lelhelynek, Cubanacnt, vagyis Kelet-Kubt, de a nagy felfedeznek ez Kublaj knnak hangzik, aki a nagy kn. November 12-n tovbbllnak, elindulnak egy sziget fel, melyet az indinok Babequnek (Great Ingaua) neveznek; de vgl csak 19-n hagyjk el Kubt egy vihar miatt. Ezen a ponton kvetkezik be Martn Alonso Pinzn lltlagos dezertlsa. A Napl gy r rla: „…A mai napon Martin Alonso Pinzn, karavelljval, a Pintval, elvlt a msik kt hajtl, nemcsak anlkl, hogy erre parancsot kapott volna, de az Admirlis hatrozott akarata ellenre is. Pinznt a gazdagsg vgya indtotta erre a cselekedetre, mert azt gondolta, hogy sok aranyat fog tallni az Admirlis ltal a hajra hozott indinok egyiknek tmutatsa alapjn. gy Pinzn elindult anlkl, hogy bevrta volna a tbbieket, anlkl, hogy az idjrs erre knyszertette volna, csak mert gy akarta. s mg sok egyb csnya dolgot mondott s tett velem szemben.” Madariaga szerint ez nem nevezhet dezertlsnak, a vakmer s fegyelmezetlen Pinzn, mivel nem brta tbb elviselni  az Admirlis egocentrikus s mindent egy kzben tart jellemt. Pinzn vgleg nem szakadt el Babeqube ment, majd Haitire, ahov a tbbiek is tartottak. A Santa Mara s a Niña noember 24-n reggel ismt Kubra sodrdott, alkalmuk volt megismerkedni a terlettel, ami tele volt nagy fenyfkkal, Puerto Cayo Moa; 26-n elhagytk s lassan vitorlztak tovbb. November 27-n kelet fel hajztak, amikor egy rendkvl szp kikt trult a szemk el Puerto Baracoa, melyet Puerto Santnak nevezett el, s gy ltta hogy ez a legalkalmasabb hely arra, hogy vros pljn – 1512-ben ezen a helyen alaptottk az els spanyol telepet Kubban. December 6-n elrtk Hispaniolt, vagyis Haitit, a Napl gy szmol be: „…gy tetszik, hogy teljes egszben vagy nagy rszben meg van mvelve, s a vetsek olyanok, mint a bzamezk mjusban Croba vidkn….A nvnyzet, a talaj s a hegyek a kasztliaira hasonltanak. Mg az es s a hideg is olyan, mint oktberben Kasztliban.” December 25-n a Santa Mara korallztonyra futott, s menthetetlenl megrongldott. Kolumbusz ezt isteni jelknt rtelmezte, hogy teleplst alaptson: Villa de la Navidad (Karcsonyvros) nevet adta az jvilg els teleplsnek, ahol 32 embert hagyott htra fegyverrel s egy vre elegend kszletekkel.

Janur 4-n a Niña felszedte a horgonyt, kt nap mlva pedig sszetallkozott a Pintval. Teljesen bizonytalan volt a hazatrst illeten, ezrt rvid beszmolt rt felfedezsrl s azt lezrt hordba tette, majd bedobta a tengerbe, egy msikat a Niña tattjra ktztt. Az utkor szmra csak ez utbbi maradt meg. Februr 18-n elrtk az Azori-szigeteket, mrcius 4-n pedig a portugl partokat, itt II. Jnos knytelen beismerni Kolumbusz tja sikeres volt, s volt az aki t elutastotta, ez mg nhny vig marcangolja az egsz portugl nemzetet.

1493. mrcius 15-n hajnalban a Niña dlben befut Palos kiktjbe, Martn Alonso Pinzn Pintja is mg ugyanezen a napon megrkezik a kiktbe. A kirlyi udvarban Ferdinnd s Izabella az udvari mltsgok s nemesek krben fogadjk a Felfedezt. Martn Alonso Pinzn mr betegen rkezett a vrosba s nem sokkal rkezse utn meg is hal. Kolumbuszt nagy tisztelet vezi, a kirlyn s a kirly jelenltben lelhet s gy mesli el utazsnak trtnett valamint telt is megkstoltatjk, ami igen nagy szemlyeknek jrt csak.

Hamarosan szervezni kezdte msodik tjt, az volt a clja, hogy gyarmatostjk Hispaniolt, alaposabban feldertsk Kubt s a portuglokat tvol tartsk az Indik partjaitl. ”Kolumbusz szerencstlensgre sszeklnbztt az expedcit szervez kirlyi hivatalnokokkal, akik az udvarnl fondorlatosan alstk az uralkod pr bizalmt irnta.” A 17 hajbl ll flotta tbb, mint ezer matrzzal s aranyhes kalandorral 1493. szeptember 25-n hagyta el Cdizt. A hajk az els ttl eltren dlebbre hzd tvonalon szeltk t az cent. A hajhad november 3-n ltott elszr fldet, melyet Dominicnak neveztk el, mivel vasrnap volt. Utna az lltlag emberev karibok lakta Guadeloupe szigett vette birtokba. A Szlcsendes- s a Virgin-szigetek mellett elhajzva felfedeztek egy nagy szigetet: Pouerto Rict, majd elrtk Hispaniolt. Navidadbl csak fstlg fadarabok maradtak; Kolumbusz az szaki parton j teleplst alaptott s Izabellnak nevezte el, a kormnyzst ccsre Bartolomera bzta. A kvetkez felfedezse Santiago, Jamaica, szigete volt. Ezutn Kuba dli rszeit dertette fel, melyet tovbbra is Knnak tartott. Hispanioln a vrtnl kevesebb aranyat talltak, Spanyolorszgban nhny intrikus felvetette, hogy az Admirlis felfedezse nem tbb nhny vadember lakta sziget megtallsnl. Ezek a vdak eljutottak Kolumbuszig is, s arrl is tudomst szerzett miszerint j gyarmati trvnyt lptettek letbe. Ez feljogostott minden vllalkoz szellem s elegend pnzzel rendelkez embert, hogy sajt szmljra az jvilgba utazzk, aranyat keresni. Az egyetlen tiltott hely Hispaniola szigete. Kolumbusz megalzva trt vissza msodik tjrl. 1498-ban harmadik tjra indul, a legnysg nagy rszt brtnkben toborozzk, 30 nt is magval visz a telepeseknek felesgl. Hrom haj Hispaniolra tartott, hrom pedig az elz tkelsnl is dlebbre vette az irnyt, jlius 31-n pillantottak meg egy nagy szigetet, melyet Trinidadnak, Szenthromsgnak nevezett el Kolumbusz; augusztus 3-n elrtk Dl-Amerika partjait az Orinoco deltavidknl. A vele rkez spanyolok megnyugodtak, hiszen gyngysorok lgtak az ket ksznt nk nyakban. Kolumbusz azonban ktelkedni kezdett, ezt rta Napljba: „…egy nagyon nagy kiterjeds ismeretlen dli szrazfldre bukkantam…. denkert, amely asszonyi mellbimbknt emelkedik ki a krte formj Fldbl.” Feltlik benne, hogy egy j kontinenst fedezett fel, ami szerinte dlre tallhat zsitl, s az gondolkodsa szerint Hispaniola mg zsihoz tartozik. Vissza is tr a szigetre. Bartolomeo j vrost alaptott a szigeten s atyjukrl, Domenicrl nevezte el Santo Domingnak. Az jonnan rkezett spanyolok viszlykodtak a mr ott lvkkel, a helyzetet csak neheztette, hogy bnzkbl llt a harmadik t legnysge. Munkra knyszertettk az indinokat, kzben jrvnyok trtek ki. A zrzavar olyan nagy, hogy a kirlyi pr egy j kormnyzt kld Kolumbusz helyett, Francisco Bobadillt. De t a Kolumbusz testvrek nem akarjk elfogadni, ekkor a kormnyz lncra verve visszakldi ket Spanyolorszgba. A kirlyi pr sajnlta, hogy gy bntak velk, biztostottk Kolumbuszt jbli bizalmukrl, s meggrtk, hogy megszervezik negyedik tjt. 1502  mjusban ngy hajval indult tnak utols tjra; Hispaniola trsgtl eltiltottk, nyugat fel hajzva eleget is tett a tilalomnak, mg mindig abban a remnyben, hogy vgre elri Indit. Ehelyett felfedezi Kzp-Amerikt: Hondurast, Nicaragut, Costa Rict s Panamt. Klnbz viszontagsgok utn, a vihar s a hajfr kagylk ltal megronglt hajkkal Jamaicba hzdott, ahonnan 1503. jlius 7-n levelet rt a kirlynak: „Ht vet tltttem a kirlyi udvarban, ahol mindenki szemben nevetsges volt az n vllalkozsom. Ma viszont nincs az a frfi, aki engedlyrt ne folyamodnk vilgfldert utazsra. Okom van hinni: mind csak zskmnyrt akar tengerre szllni; s szabad kezet kapnak mindenre, zskmnyszerzsre is, s mindezt az n tekintlyem szgyenre s a nagy utazs rovsra…A vilgnak azon a vgn az orszgok, melyek most Fensgetek uralma alatt vannak, gazdagabbak s nagyobb terjedelmek a keresztny vilg brmely orszgnl. s mgis, amikor azokat Fensgetek kirlyi fennhatsga al helyeztem … brtnbe vetettek, majd kt testvremmel egytt prn, testvreimtl megvasaltan hurcoltak hajra. … szolglatba lltam 28 ves voltam, s ma egyetlen hajszlam sincs, mely ne volna sz. … Testem megtrt … mindennket amink volt, elvettk tlem, s eladtk. Esedezve krem Fensgeteket, bocssstok meg nekem panaszaimat. Helyzetem s llapotom valban olyan rossz, ahogy azt elmondtam. Eddig n sirattam msokat, most irgalmazzon nekem az g, s sirasson el engem a fld.” Kolumbusz egy vet tlt Jamaicban, elzrva a vilgtl, amikor visszatr Spanyolorszgba a negyedik tjrl, mr reg s fradt. Rvidesen meghalt legfbb prtfogja Izabella kirlyn, gy vgkpp magra maradt. A kszvny majdnem teljesen megbntotta, de mg ennl is jobban gytrte az a gondolat, hogy a kirly nem hajland t visszahelyezni jogaiba. A hagyomny gy tartja, hogy szegny volt, ez azonban nem igaz mivel rendszeresen behajtotta azt, amit az „Indikon” fekv birtokai jvedelmeztek. Az sem igaz, hogy magnyosan halt meg, hsges s gondoskod bartok segtettk hallig. Az viszont igaz, hogy az udvari letbl teljesen kiesett; hallnak hre is csupn a valladolidi plbnia anyaknyvbe van feljegyezve. „Valladoliban hallakor nem volt egyedl, amint azt a vgrendeletnek megfogalmazsakor jelen lv szemlyek neve tanstja: vele volt fia, Don Fernando; felsgeik ntriusa, Pedro de Hinojedo; Miruena bakkalaureus, Gaspar de la Misericordia; kt genovai szrmazs bartja … s ms spanyol bartai s ismersei.” Mi sem jellemzbb erre a frfira, hogy mg srhelyt is vitatjk: 1513-ban lltlag egy sevillai kolostorba vittk. Lehet azonban, hogy 1542-ben mg egyszer tkelt az cenon s Hispanioln, a Santo Doming-i katedrlisban temettk el. Havannban viszont gy tudjk ott helyeztk vgs nyugalomra.

 

 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG