Che Guevara & Kuba
Che Guevara & Kuba
Che Guevara
 
Men
 
Kuba
 
Rlam
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
G-Mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Gabriel Garca Mrquez

Kolumbiai r. 1928. mrcius 6-n szletett az szak-kolumbiai Aracataca vrosban. Anyja, Luisa Santiaga Mrquez Iguarn egy liberlis ezredes, Nicols Ricardo Mrquez Meja lnya volt. Apja, Gabriel Eligio Garca nagy ncsbsz hrben llt, politikai ktdse pedig konzervatv volt, ezrt az anya csaldja sokig tiltakozott a hzassg ellen. Vgl beleegyeztek, de a csaldi nyugalom rdekben a fiatal pr az Riohacha vrosban, az ezredes rgi hzban telepedett le.
Mivel szegnyek voltak, fikat az anyai nagyszlk neveltk hangykkal, s ksrtethistrikkal teli hzukban. Az ezredesnek lltlag tizenhat trvnytelen gyermeke volt, s azok kz tartozott, akik mg rsztvettek a bannltetvnyekbl l vros megalaptsban. Kivl trtnetmesl volt, s unokjnak is szvesen meslt kalandokkal teli letrl. Mrquez nagyanyja, Tranquilina Iguarn Cotes sem gyakorolt kisebb hatst unokjra, mint frje. Ers hite a babonkban, npi hagyomnyokban mly nyomott hagyott a kisgyermek Mrquezben. Szmtalan nvrvel szellemekrl, dmonokrl, jslsrl beszlgettek. Br a nagyapja megtiltotta Mrqueznek, hogy higgyen ezekben a 'ni hiedelmekben', a kisfit lenygztk nagymamja trtnetei. Nagyszlei hzhoz ktdik szinte sszes tmja: a hangyk jvse-mense, a bannmszrls, mely szletse vben trtnt, nagyapja trvnytelen gyerekei, nagyanyja termszetfltti vilga. Mrquez egyszer azt rta, hogy tulajdonkppen minden rsa a nagyszleinl szerzett lmnyekbl tpllkozik.
Nyolc ves volt, mikor nagyapja meghalt, s mivel nagyanyja szeme egyre romlott, Mrquez szleihez kltztt. Nem sokkal ksbb szlei Barranquilla kiktvrosnak egy bentlaksos iskoljba kldtk. Mrquez flnk finak szmtott, de vidm verseivel, s kitn rajzaival hamar ismertsgre tett szert. Annyira komoly gondolkods volt, hogy osztlytrsai 'az reg' becenvvel illettk. 1940-ben sztndjjal a Bogothoz kzel lv zipaquirai jezsuita kzpiskolban folytathatta tanulmnyait. Nagyon szeretett tanulni, estnknt pedig knyvekbl olvasott fel kollgiumi szobatrsainak. 1946-ban, tizennyolc vesen, szlei tancsra a bogotai egyetemre ment jogot hallgatni.
Ebben az idben ismerte meg ksbbi felesgt, Mercedes Barcha Pardot. Egy alkalommal, mikor hazaltogatott, bemutattk neki a tizenhrom ves, stt haj, illedelmes s rendkvl hallgatag lnyt, akibe Mrquez azonnal beleszeretett, s megkrte a kezt. Mercedes beleegyezett, de elbb be kellett fejeznie ltalnos iskolai tanulmnyait, ezrt elhalasztottk az eljegyzst. Mercedesnek mg tizenngy vet kellett vrni a hzassgra.
Jogi tanulmnyai Mrquezt egyltaln nem rdekeltk, ezrt llandan lgott az egyetemrl. Barangolt a vrosban, verseket olvasott s fsts brokba jrt, ahol szocialista rkkal, hez sznszekkel s kezd jsgrkkal bartkozott. 1946-ban olvasta el Kafka tvltozst, amely egyik legfontosabb irodalmi lmnye lett. Hatsa felszabadt volt szmra, megrtette, hogy nem rdemes ragaszkodni a hagyomnyos trtnetmondshoz, s gy rezte, ha hamarabb olvasta volna, mr rg rni kezdett volna. Kafka hangjt a nagymamja stlushoz rezte kzelinek, mert Kafkhoz hasonlan a nagyanyja is teljesen termszetes hangon beszlte el a leghihetetlenebb, legvadabb trtneteket is. Mrquez elkezdett rni, s legnagyobb megdbbensre mr els novelljt lekzlte a liberlis El Espectador. A kvetkez pr vben Mrquez rendkvli kreativitssal dolgozott, a lap pedig mindig lehozta novellit. Ezeken a stt hangulat novellkon mg ersen rzdik Kafka hatsa.
1948-ban zavargsok trtek ki Bogotban, az egyetemet bezrtk, ezrt Mrquez a cartagenai egyetemen folytatta tanulmnyait. Az egyetem mellett az El Universalnl dolgozott jsgrknt. 1950-ben flbehagyta jogi tanulmnyait s Barranquillba kltztt, ahol rknt akart meglni. Itteni irodalmi krkben ismerkedett meg Hemingway, Joyce, Virginia Woolf s Faulkner mveivel. A legnagyobb hatst Faulkner s a klasszikus tanulmnyaibl megismert Szophoklsz gyakorolta r. Faulknerben az ragadta meg, ahogy kpes volt gyerekkort mtossz alaktani. Faulkner mitikus Yoknapatawphja mintjra alkotta meg ksbb sajt legends vrost, Macondt. Az j olvasmnyok hatsra egyre elgedetlenebb lett addigi munkival, gy rezte, hogy nagyon eltvolodtak az eredeti lmnyektl, mert azt tartotta, hogy az rnak arrl kell rnia, ami igazn kzel ll hozz.
A kvetkez vekben Mrquezt alkoti vlsg gytrte, mert nem igazn tudta, hogy mit is akar mondani. 1951-ben visszatrt nagyapja hzba, hogy elksztse a hz eladst. gy tnt neki, hogy a vrosban megllt az id, s hirtelen feltrtek belle gyermekkori emlkei. Ezek hatsra rta meg els kisregnyt (Leaf Storm). Ebben szerepel elszr Macondo. A hely nevt egy Aracataca kzeli bannltetvnyrl kapta. 1952-ben megprblta regnyt kiadatni, de a kiad visszakldte. Mrquez a kudarc hatsra egy fik mlyre rejtette regnyt.
Mrquez egy bordlyhzban lt Barranquillban, ahol a kudarcok s a szegnysg ellenre vidman tlttte napjait. Bartok vettk krl, s biztos llsa volt az El Heraldonl. 1953-ban azonban hirtelen nyugtalansg fogta el, otthagyta munkjt, sszepakolt s egy bartjval lexikonokkal kezdtek hzalni. Ugyanebben az vben jegyezte el hivatalosan Mercedest.
1954-ben visszatrt Bogotba, ahol az El Espectornak rt filmkritikkat. Mivel kacrkodni kezdett a szocializmussal, a kolumbiai dikttor Pinilla figyelmt is felkeltette. 1955-ben egy cikke miatt fl volt, hogy letartztatjk, ezrt a kiad Olaszorszgba kldte, ahonnan XII. Pius vrhat hallrl kellett volna tudstania, de mivel a ppa felplt, Mrquez tudstknt bejrhatta Eurpt. Olaszorszgon kvl elssorban Kelet-Eurpban utazgatott, jrt Lengyelorszgban s Magyarorszgon is. Mialatt Mrquez tvol volt, bartainak sikerlt kiadatniuk regnyt.
Kelet-Eurpa utn Prizsba ment Mrquez, ahol egy rvid idre a Quartier Latin-ben lakott. Itt kezdte rni Hemingway hatsra Az ezredes rnak nincs, aki rjon cm regnyt, mely 1957-ben jelent meg. Egy ideig Londonban lt, majd a kolumbiai menekltek gylekezhelyn, Venezuelban, Caracasban telepedett le. 1957-ben rgi bartjval, Mendozval ismt Kelet-Eurpba utazott, hogy a kommunizmus tanulmnyozsval prbljanak megoldst tallni Kolumbia problmira, de Mrquez rjtt, hogy ezek a kommunista llamok sem sokkal jobbak sajt orszgnl. 1958-ban vgre felesgl vette Mercedest.
1959-ben Mrquez lelkesen dvzlte a kubai forradalmat, majd Castrval is sszebartkozott. Castro segtsgvel a Kolumbiban lv kubai sajtgynksgen kapott munkt. 1959-ben szletett meg els fia, Rodrigo. Mg ugyanebben az vben New Yorkba kltztek, ahol szintn a kubai sajtgynksgen dolgozott. Miutn Amerikban tbbszr hallosan megfenyegettk, amirt a kommunista Castrnak dolgozott, kilpett s csaldjval egytt Mexik City-ben telepedett le. Itt filmeket feliratozott, s forgatknyveket rt. Tbb knyvet is sikerlt megjelentetnie. 1962-ben megszletett msodik fia, Gonzalo.
Mrquez a hatvanas vekben ri vlsgba kerlt. gy rezte, lete kudarc, hiszen egyetlen knyvbl sem adtak el 700 pldnynl tbbet, s soha nem kapott semmilyen kitntetst. Rgta tervezett nagy regnyrl pedig csak annyit tudott, hogy Macondban fog jtszdni, de sehogy sem tallta sajt hangjt. 1965-ben autval Acapulcba tartott csaldjval, mikor hirtelen s kinyilatkoztatsszeren hastott bel A szz v magny gondolata. gy akart elmeslni egy tbb genercis csaldtrtnetet, mintha sajt nagymamja mesln el. A regny els fejezete olyan tisztn jelent meg eltte, hogy gy rezte, csak le kell jegyeznie. Azonnal visszafordult, hogy mihamarabb rni kezdhessen. Ettl kezdve tizennyolc hnapon keresztl reggeltl-estig rt, s napi hat doboz cigarettt szvott el. Mivel semmi mst nem csinlt, sokmindent el kellett adniuk, vgl pedig csak bartaik segtsgvel tudtak valahogy meglni.
A Szz v magny 1967 jniusban jelent meg Buenos Aires-ben, s mindssze egy ht alatt 8000 pldnyt adtak el belle. A kvetkez hrom vben mg tovbbi flmilli pldny tallt olvasra. Rvid idn bell tbb mint kt tucat nyelvre fordtottk le, s ngy nemzetkzi djat nyert. A kritika Mrquezt a valsg s kpzelet esemnyeit vegyt stlusa miatt a mgikus realizmus megalaptjnak kiltotta ki. Harminckilenc vesen Mrquez vgre sikeres r lett, lete megvltozott: levelek tucatjt kapta naponta s llandan interjkat kellett adnia, klnbz rendezvnyeken kellett megjelennie. A regnyt 1970-ben angolra is lefordtottk, s az Egyeslt llamokban is hatalmas sikert aratott. 1971-ben a perui Mario Vargas Llosa knyvet rt Mrquez letrl.
Az elspr siker utn Mrquez jra rni kezdett. Mivel egy dikttorrl szl regnyen dolgozott, csaldjval Barcelonba kltztt, ahol Franco diktatrja utols vt lte. Itt rta meg a Ptrirka alkonyt, melyben a tipikus dl-amerikai zsarnokot akarta bemutatni. A kritikusok, akik egy j Macondo-regnyt vrtak, csaldottan fogadtk az j regnyt, mely hangvtelben elttt a Szz v magnytl. Mrquez annyira gyllte a diktatrkat, hogy gy dnttt, amg Pinochet chilei diktatrja fennll, nem r tbb regnyt. Szerencsre, idvel feladta ezt a fogadalmt.
ri hrneve s anyagi biztonsga lehetv tette, hogy politikai szerepet vllaljon. Visszatrt Mexik City-be, ahol folytatta politikai kampnyt, s pnzbl is ldozott politikai s szocilis clokra. Tmogatta a kolumbiai, venezuelai, nicaraguai, argentn s angolai baloldali politikai erket. Segtett megalaptani a HABEAS nev szervezetet, mely a latin-amerikai diktatrk visszalsei ellen lpett fel. sszebartkozott Torrijosszal, Panama vezetjvel s fenntartotta bartsgt Fidel Castrval.
1981-ben hazaltogatott Kolumbiba, de ott azzal vdoltk, hogy tmogatja a gerillkat, ezrt politikai menedkjogot krt s kapott Mexiktl. 1981-ben megjelent az Egy elre bejelentett gyilkossg krnikja. 1982-ben megkapta az irodalmi Nobel-djat. Az j kolumbiai elnk, Betancur Stockholmbl szemlyes hvta haza Mrquezt. Vgleg nem teleplt vissza, de a nyolcvanas vek elejn hazatrt, hogy kzvettsen a kormny s a baloldali lzadk kztt. 1982-ben bartja, Mendoza A guajava illata cmen riportktetet ksztett Mrquezrl.
1986-ban jelentette meg a Szerelem a kolera idejn cm regnyt, melyben szlei tragikomikus szerelmt dolgozta fel. 1990-ben jelent meg kvetkez regnye, A tbornok tvesztje. Utols regnye, a Szerelem s ms dmonok 1994-ben ltott napvilgot. Legutbbi ktett, az Azrt lek, hogy elmesljem az letemet cm nletrajzi cm nletrajzi rst 2002-ben publiklta. Ma Mrquez felesgvel Mexik City-ben l.

Knyvei:

-A guajava illata: Garca Mrquez mesl csaldrl, mestersgrl, mvekrl, hrnvrl, politikrl, nkrl, babonkrl, mnikrl

-A szerelemrl s ms dmonokrl: 'A hr ott volt a foltr harmadik flkjben, az evangliumi oldalon. A klap az els csknytstl darabokra pattant, s egy rzvrs, l hajzuhatag mltt ki a kripta regbl.
Az ptszvezet meg a krltte segdkez emberei egyben akartk kihzni az egszet, s minl tovbb hztk, annl hosszabb volt s dsabb, egszen a tvig, mely mg hozz volt tapadva egy gyerekkoponyhoz. A kriptaflkben csak nhny apr csont maradt utna, s a rcsks, saltrommarta klapon csak a keresztnv volt olvashat: Sierva Mara de Todos los ngeles, a fldre kitertett hajzat huszonkt mter, tizenegy centimter hossz volt.
Az ptsvezet egy cseppet sem csodlkozott rajta: elmagyarzta nekem, hogy az emberi haj a hall utn is tovbb n, havonta egy centimtert, gy teht a huszonkt mter nagyjbl ktszz vnek felel meg. Nekem viszont nem tnt olyan htkznapinak a dolog, mert a nagyanym gyerekkoromban meslt nekem egy tizenkt ves mrkilnyrl, akinek olyan hossz haja volt, hogy gy hzta maga utn a fldn, mint egy menyasszonyi ftylat, s aki egy veszett kutya harapsba halt bele: a Karib tenger partvidknek falvaiban csodatv szentnek tisztelik. Abbl a feltevsbl kiindulva, hogy a kripta az v lehet, megtudtam rni az aznapi cikkemet, s az a knyv is abbl szletett.'

-A tbornok tvesztje: 'Egy ess jszakn, amikor a Popa-hegy lbnl ll hzban felriadt lmbl, a tbornok egy angyalszer lnyt pillantott meg a hlszoba sarkban: ott lt a szerzetesekre emlkeztet csuhjban, a fejn foszforeszkl szentjnos-koronval. brndos, titokzatos teremts volt, alig hszves, de a haja mris szlt, s a tbornok nyomban felfedezte benne azt az ernyt, amelyet leginkbb becslt a nkben: a megzabolzhatatlan rtelmet. A frfi megkrte, hogy menjen oda hozz, mert ahhoz mr nem volt ereje, hogy a karjban vigye a fgggyhoz' - olvashatjuk Gabriel Grcia Mrquez mvnek bevezet soraiban.

-Azrt lek, hogy elmesljem az letemet: "gy s ott trtnt, hogy a ht fi s a ngy lny kzl megszletett az els fi, 1927. mrcius 6-n reggel kilenckor, hatalmas felhszakads kzben, mely egyltaln nem illett az vszakhoz, mialatt a Bika ege felemelkedett a lthatron. Kis hjn megfojtotta a kldkzsinr, mert a csald bbaasszonya, Santos Villero a legrosszabb pillanatban vesztette el a fejt. Nla jobban csak Francisca nni vesztette el: ordtva rohant az utcai ajthoz, mintha gne a hz: - Fi! Fi! - s rgtn utna, mint a flrevert harang: - Rumot, mert megfullad! A csald feltevse szerint nem azrt krte a rumot, hogy megnnepelje az esemnyt, hanem azrt, hogy bedrzslje vele az jszlttet..."

-Egy elre bejelentett gyilkossg krnikja: 'Valaki egy bortkot cssztatott be az ajt alatt: egy cdula volt benne, melyen figyelmeztetik Santiago Nasart, hogy meg fogjk lni, azt is megrtk neki, hogy mirt, s hogy hol vrnak r.'

-Szz v magny: "A szp Remedios... soha nem tudta meg, amg e vilgban lt, hogy megmsthatatlan sorsa, a lzt niessg mindennapos katasztrft jelent. Valahnyszor Ursula tilalmt megszegve az ebdlbe lpett, pni ktsgbeessbe sodorta az idegeneket. Nagyon is szembetl volt, hogy a durva ing alatt teljesen pucr, s senki sem ltta be, hogy nem kacrsgbl borotvlja kopaszra tkletes fejt, s az sem bns kihvs, ha a meleg miatt szemrmetlenl feltrja a combjt, vagy ha lvezettel szopogatja az ujjait, miutn puszta kzzel a szjba rakta a falatot. Azt viszont egyik csaldtag sem tudta, amit az idegenek tstnt rzkeltek: a szp Remedios valami izgat levegt, knz fuvallatot raszt..."

-Szerelem a kolera idejn: 'Florentino egy szokvnyos hzassg szzessgtl fosztotta meg, amely rtalmasabb volt, mint az eredend szzessg Megtantotta r, hogy semmi sem erklcstelen, ami az gyban trtnik, ha arra j, hogy fenntartsa a szerelmet. ..'

 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG