Fidel Castro tbb, mint ngy vtizede Kuba teljhatalm ura. Tllt egy az Egyeslt llamok ltal tmogatott invzit, szmtalan mernyletksrletet, a gazdasgi embargt, st mg prtfogjnak, a Szovjetuninak az sszeomlst is. A Castro-korszak trtnete valsznleg az elmlt szz v trtnelmnek legrdekesebb rsze. Mekkora az eslye annak, hogy egy kis jelentktelen orszg az egsz vilgra befolyst gyakoroljon, s megrjtse az Egyeslt llamokat? Ez lehetetlen - hogy trtnhetett meg?
Fidel Castro vezette azt a forradalmat, amely megdnttte egy gyllt dikttor uralmt. 1959. janur 6-n, amikor diadalmasan bevonult Havannba, volt egy egsz nemzet remnysgnek megtestestje. Fidel, ez a fiatal, szakllas gerillavezr messisknt rkezett Kuba szmra. Az hatsra szrnyalni kezdett a kubaiak kpzelete. Igazi romantikus hs volt: egy nagydarab, frfias, karizmatikus forradalmr. Vgtelenl sszetett szemlyisg, kiemelked intelligencival s hajlthatatlan akarattal. Az ltala vezetett forradalom az els pillanattl fogva az sajt msora volt.
Castro felrzta npt: az igazsg nevben s egy fnyes jv gretvel hsies tettek vgrehajtsra serkentette ket. Katonit elkldte a vilg legtvolabbi zugaiba is, amivel sokakat nagy lmok szvgetsre sztnztt. Az emberek vgytak a dicssgre, a hsiessgre - s felsztotta bennk ezt a vgyat. m Castro ktmilli kubait emigrciba knyszertett, s elhallgattatta azokat, akik szembeszlltak hatalmval.
Fidel Castro Kuba tvoli, szakkeleti rszn ntt fel, egy Las Manacas nev terjeszked cukornd-ltetvnyen. Apja, Angel egykori spanyol katona volt. A szzadforduln jtt Kubba, hogy rszt vegyen a spanyol-amerikai hborban, majd vagyont gyjttt azzal, hogy cukorndat termesztett az amerikai tulajdon United Fruit Company szmra, amely akkoriban meghatroz szerepet jtszott a vidk gazdasgban. Fidel anyja, Lina Ruz szegny, de ambicizus vidki lny volt. Tzrlpattant menyecske hrben llt, aki egy puska elstsvel hvta a csaldjt vacsorzni. Br Lina alig tudott rni-olvasni, ragaszkodott hozz, hogy gyerekei az Angel szmra megfizethet legsznvonalasabb oktatsban rszesljenek. Fidelt s kt fivrt, Rault s Ramont Santiago de Cubba kldtk egy bentlaksos iskolba. m a rakonctlan Castro-fik bomlaszt elemnek bizonyultak, ezrt mennik kellett. Fidel 1941 oktberben, tizent vesen Havannba ment, s beiratkozott az El Colegio de Belenbe, Kuba legjobb s legelkelbb iskoljba. Vidki neveltetse folytn kilgott iskolatrsai kzl, akik a kubai arisztokrcia mvelt, olvasott kreiben nttek fel. Meggondolatlan viselkedsvel hamar kirdemelte az El Loco, vagyis "az rlt" becenevet. A fiatal Castro vilgkpe Belenben, a jezsuita papok irnytsa alatt kezdett el formldni. A jezsuitk a spanyol polgrhbor politikai rksgt hordoztk. A nemzetiek nzeteit osztottk, akik eszmeileg igen kzel lltak a fasizmushoz. Teljesen magukv tettk azt az elgondolst, hogy a katolikus spanyolajk vilg felsbbrend az anyagias s korrupt angolszsz vilghoz kpest. 1945-ben bekerlt a havannai egyetemre, ahol a kubai nacionalista professzorok befolysa al kerlt, s elmlylt a kubai trtnelem tanulmnyozsban. Arra a kvetkeztetsre jutott, hogy Kuba a mltban nem vehette a sajt kezbe a sorst, s ezrt az Egyeslt llamokat okolta. Sztrjkokat s tntetseket szervezett, plyzott a hallgati nkormnyzat elnki posztjra, s csatlakozott egy dikbandhoz. 1952-ben a kubaiak izgatottan vrtk a vlasztsokat, amelyeket negyedszer tartottak volna az j alkotmny 1940-es hatlyba lpse ta. Fidel, a fiatal gyvd megragadta az alkalmat. Az Orthodoxo prt szneiben indult kpviseljelltknt. Kampnyban a felels kormnyzat s a korrupci letrse mellett szllt skra. Kzeledett a vlaszts napja, s Fidel Castrnak j eslye volt a gyzelemre. m mrcius 10-n Fulgencio Batista tbornok katonai puccsot hajtott vgre, sztzzva a kubai demokrcit s Fidel politikai aspirciit. Batista llamcsnyvel mintegy kinyitotta Pandra szelencjt. Ltrejttek a tkletes felttelek egy hs forradalmr felemelkedshez. Az intzmnyek mr nem szmtottak - csak a merszsg szmtott. s az egyn, aki erszakos tettekre is kpes...
|