Kuba igen, a jenkik nem! rvnyes lehet-e a hatvanas vekben az egsz vilgon hress vlt szlogen ma, az j vezred kszbn? Azt hiszem, a vlasz a legtbbnk szmra csak az lehet, hogy nem. Egy immr negyven ve tart, idejtmlt amerikai blokd ll szemben egy sok szempontbl elavult, vlsgban lv, de a hatalmas szomszddal szemben a tllsrt kzd kubai rendszerrel. Legutbb a kis Elian Gonzalez gye kavart risi viharokat a kt orszg viszonyban, amikor a Kubbl menekl tutajosok egy csoportja - kztk Elian desanyja - a floridai szorosban a tenger hullmai kztt lelte hallt, s a hat ves fi csak a csodval hatros mdon lte tl a flelmetes kalandot. A Kubban l desapa segtsgre sietett maga Fidel Castro, aki szzezres tmegtntetst szervezett Havannban a gyerek hazavitelrt. Ekzben nem ttlenkedett a komoly politikai befolyssal rendelkez floridai kubai emigrci sem, mondvn "a kis Elian desanyja hallval mr megvltotta a szabadsgot". Kis Havanna, Miami kubai negyede az erszakot sem nlklz tntetsektl volt hangos. Kinek van igaza ebben s a tbbi tragikus gyben? Mindenkinek s senkinek! Egy biztos: a hatves kisfi mindkt oldalon a politikai manipulcik eszkzv vlt.
Furcsa kettssg uralkodik Kubban, fleg azta, hogy Fidel Castro rendszere a kelet-eurpai rendszervltozsok nyomn elvesztette f gazdasgi s politikai tmaszt. Furcsa volt ltni, amikor az oly sok trtnelmi esemnyt meglt forradalom tern a kt vvel ezeltti ppa ltogats idejn Ernesto Che Guevara risplaktja nzett szembe Jzus Krisztus kpmsval. Akkor sokan azt mondtk: II. Jnos Pl ltogatsa utn Kuba mr soha nem lesz olyan, mint volt. Ma mr tudjuk, legfeljebb csak annyi vltozott, hogy valamivel tbben jrnak a vasrnapi misre.
Klfldn meglehetsen sematikus kp l Kubrl. Tbbnyire csak annyit tudnak, hogy a szigetorszg a szocializmus egyik utols bstyja, hogy az lelmet jegyre adjk, nem lehet klfldre utazni, nincs szlsszabadsg, a sajtt a mindenhat prt irnytja, regek a kocsik, s omladoznak a hzfalak. Aki azonban jobban a sznfalak mg nz, pldul azt is lthatja, hogy Latin-Amerikban mg mindig sok helyen pldakpnek tekintik Castro Kubjt. Plds az oktatsi rendszer, az rstudatlansgot felszmoltk, s latin-amerikai viszonylatban kimagaslan j az egszsggyi ellts. Ellentmondsnak tnik, mgis igaz, hogy a kubai orvosok- a szegnyes felszereltsg ellenre is - idrl idre szenzcis eredmnyekkel rukkolnak el a genetika s a szvsebszet tern. Igaz, hogy a kubaiak keveset tudnak a vilgrl, de a globalizci kros hatsait is megszhatjk. Ugyanakkor a mr emltett kettssg a htkznapokat is tszvi. Fidel rendszere a tlls rdekben engedmnyeket knyszerlt tenni, mgha idnknt meg is retten sajt reformjaitl, s visszakozik. gy pldul tbbszr engedlyeztk, majd visszavontk a kisvllalkozsokat. A klfldi tke beramlsa azonban mr megllthatatlannak tnik - a rendszer ebben a tlls egyetlen, rossz, de nlklzhetetlen eszkzt ltja. Spanyol, kanadai s mexiki cgek sorra ptik a luxusszllodkat a vilg legszebb tengerpartjnak tartott Varaderoban, amelyhez taln csak a mexiki Cancn foghat. Persze ide kubai polgr be sem teheti a lbt, hacsak nem alkalmazottknt dolgozik valamelyik csillog-villog hotelban. Akkor viszont az a kivltsg ri, hogy - anyagi sztnzsknt - megtarthatja a dollrban kapott borravalt. Ez viszont olyan elnyhz juttatja, amirl egy "meztlbas", fizetst pesban kap kubai nem is lmodhat: dollrjairt vsrolhat a szigetorszgban luxuscikkeknek szmt rukat a klfldiek szmra fenntartott boltokban. Vannak teht dollros s pess llampolgrok. s persze ott a nomenklatra, a prtappartus s a hadsereg tagjai, akik soha semmiben sem szenvednek hinyt.
Hogy a rendszer 41 ven t fenn tudott maradni, annak tbb oka van. A legfontosabb taln a kubaiak karaktere. Ha van zene, ha van tnc, nmi kubai rum, napsts, tengerpart, szp lnyok s macho fiuk, akkor mindent el lehet viselni - tartjk a havannaiak. Elg csak egy kiszrd dallam a kitrt ablakon t, s tlzs nlkl mondhatom, tncra perdl egy egsz buszmegll. Egy forr trpusi estn ltnk Antonio bartom Miramar-i hznak teraszn, s beszlgettnk. Sorra jttek a tbbiek - Havannban nem szoks elre bejelenteni a vizitet -, aztn hamarosan elkerlt egy gitr s egy veg rum is. ltnk a mrvnypadln. Antonio rgi szmokat jtszott, s ittuk a jeges rumot. Nem szmtott, hogy kin van mrks farmer, szp cip, csak az, hogy jl rezzk magunkat. Hajnalban visszaindultam a Vedado negyedben lv szllsomra. Percek alatt legalbb 15 fokot esik a hmrsklet, s szinte a htamra fagy a vertk. Jn az jszakai jrat - a busz lassan halad, a vezet melletti ajt nyitva volt, s a sofr int: ugorjak. A tolerancia persze neki is jr, napkzben gyakran elfordul, hogy menet kzben ruccan be egy kvra az tba es bfk egyikbe. Az utasok addig trelmesen vrnak. Egy msik emlkkp: Rivera szll, a 30-as vek amerikai gengsztervilgnak kzpontja. Tz v krli kisfit krdezek: merre van a Presidentes utca? A fi rm nz, majd megkrdezi: tienes chicle? Van rgd? Nincs, mondom. Y cigarros? s cigid? Az sincs. Na j gyere, azrt elksrlek. Ma mr nem laknak a Rivera szllban Al Caponk, nincsenek szeszcsempszek, sem jtkkaszin, viszont vannak csupaszv kubai emberek.
Ktfle kubai van. Az egyik, fleg az idsebb generci, amelyik mg mindig istenknt tiszteli az reg forradalmrt, s egy msik, fleg a fiatalabb genercihoz tartoz, aki vltozst akar. Azt azonban senki nem vonja ktsgbe: Fidelt nem a szovjet tankok juttattk hatalomra, hanem maga vvta meg forradalmt 1959-ben Fulgencio Batista korrupt rendszere ellen. Tz vvel ezeltt sokan mondogattk: Castro napjai meg vannak szmllva. A Miamiban l tbbmillis kubai emigrci kt ve elhunyt vezre, Jorge Ms Canosa egyenesen azt lltotta, hsz millird dollr ll az ltala kezelt alaptvny rendelkezsre Kuba Castro utni "jjptsre". A mrskeltebb, fleg Madridban l ellenzk azonban gy tartja, elszr az amerikai blokdot kell feloldani, aztn megkezddhetnek a bels vltozsok is. De - mint mondjk - semmi esetre sem kvlrl kell a vltozsokat kezdemnyezni. Hogy eljtt-e mr a 73 ves ptrirka alkonya, ma mg igazn ugyangy nem tudja senki, mint tz vvel ezeltt... |