Kuba a Nyugat-Indiai szigetvilág része és az Antillák szigetcsoporthoz tartozik. Havanna csak 170 km-re van a floridai Key West-től és a Yucatán félszigeti, Mexikóhoz tartozó Pinar del Río körzettől is csak 210 km-re. Kuba másik közeli szomszédjai Jamaica, a Bahamák és Haiti 77 km-re a Windward szoros másik oldalán fekszenek. Kuba fő szigete a világ 15. legnagyobb szigete, 1250 km hosszú és 191 km széles a legszélesebb pontján. Kuba igényt tart a de la Juventud szigetre, valamint 4200 kicsi korallzátonyra és szigetecskére, melyek legtöbbje alacsonyan fekvő és lakatlan.
Kuba legnagyobb része termékeny síkság, ahol szarvasmarhák legelésznek és cukornádat, kávét és dohányt termesztenek. Az ország területének csak 25 %-át borítja hegység, melyek közül a legmagasabb csúcs a Pico Turquino 1972 m-el. Kuba leghosszabb folyója a 343 km hosszú Río Cauto, még kisebb hajók számára sem hajózható. Az Észak Amerikát és a Karib szigeteket elválasztó tektonikus lemez a 7200 m mély Cayman ároknál találkozik, Jamaica és Kuba között, így a terület földrengésveszélyes.
Az évszakok között nincs nagy hőmérséklet különbség. Kuba éghajlata kellemes szubtrópusi, enyhe észak-keleti széljárással. A nedves évszak májustól októberig és a száraz téli időszak novembertől áprilisig tart. Az éves átlagos hőmérséklet 22-27 °C, az átlagos páratartalom 80 % egész évben, és az esős évszakban is csak egy kicsivel magasabb ennél.
Két évszak váltakozik az országban: a tél és a nyár - tavaszi, illetőleg őszi - átmenet nélkül. A kubai nyár májustól októberig tart: a középhőmérséklet ilyenkor 27,7 C fok, a júliusi és augusztusi napokban azonban a 40 C fokot is megközelítheti. Az év második felében, télen a leghűvösebb hónap középhőmérséklete +21 C fok. Néha 15 C fokra lehűl a levegő és ez itt a hideg. A nyári időszakban bőséges a csapadék, az esős időszakban gyakori a trópusi vihar. A levegő nedvességtartalma igen magas, 80% körül mozog. Ennek megfelelően kell öltözködni, többnyire könnyű nyári ruha (lehetőleg pamut), esetleg kiskabát elegendő. Tanácsos esernyőt, esőkabátot az utazónak magával vinni. Az erős napsütés miatt a szokásos elővigyázatosságok javasoltak (napozási idő betartása, fényvédő krém, napszemüveg). Esetenként a sok szúnyog, illetve egyéb rovar miatt javasolt rovarriasztó használata. A szúnyogok fertőző betegséget (dengue-kór) terjeszthetnek, ez fokozottan indokolja a szúnyogcsípés elleni védekezést. A térségbe történő utazást megelőzően célszrű érdeklődni természeti katasztrófák (ciklonok, hurrikánok) esetleges bekövetkeztéről, elsősorban a májustól novemberig terjedő időszakot illetően. |