Hrek : Kuba megsrti az emberi jogokat |
Kuba megsrti az emberi jogokat
RTL Klub Online (tiszi) 2005.04.17. 13:09
Az emberi jogok megsrtse miatt hatrozatban tlte el Kubt az ENSZ Emberi Jogi Bizottsga. Kuba visszautastotta a hatrozatot, mondvn, hogy brlatukat fknt az Egyeslt llamok hatsra, politikai okokbl fogadtk el. Tny, hogy a genfi Emberi Jogi Bizottsg Kuba mellett kritizlta szak-Koret is, mikzben Kna, Zimbabwe s Oroszorszg elkerlte a brlatot.
Richard Williamson, az amerikai delegci vezetje szerint "Castro rendszere elnyomja a kubaiakat. Ennek tnye vitathatatlan. Ezrt a kubai embereknek van szksgk a tmogatsunkra, nem pedig a kormnyuknak, amelyik elnyomja õket."
A Bizottsg hatrozatban tlte el Kubt, amirt a szigetorszg forradalmi vezetse, egy vvel ezeltt 75 ellenzkit egyttesen csaknem 1500 v brtnbntetsre tlt, mert brltk a kubai rezsimet. Az tletek 6 vtl 28 vig terjedtek, de minden eltlt brsgi trgyalsa csupn egy napig tartott. Egyikket, Julio Valdes Guevara-t egybknt ppen egy nappal azeltt engedtk ki a brtnbl, hogy az ENSZ Emberi Jogi Bizottsgnak tagllamai meghoztk eltl hatrozatukat. Az 53 ves ellenzki frfinek slyos vesebetegsge volt, ezrt hzirizetbe helyeztk.
Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsga most elfogadott hatrozatban felszltja a kubai vezetst, hogy biztostsa a kubai emberek szlshoz val szabadsgt s garantlja mindenkinek a tisztessges, trvnyes bri eljrshoz val jogot.
Felipe Perez Roque, kubai klgyminiszter kzlte: "Kuba elutastja az ENSZ Emberi Jogi Bizottsgnak eltl hatrozatt. De a brlat tartalmn kvl magt a hatrozatot is visszautastjuk. Ezrt Kuba nem fog egyttmkdni annak vgrehajtsban s tovbbra sem vagyunk hajlandak fogadni llamunkban az Emberi Jogi Bizottsg fkpviseljt. Semmi nevetsgesebbre nem emlkszem az Emberi Jogi Bizottsg trtnetben. Honduras kormnya valjban nem a hatrozat rdekben dolgozott, hiszen egyetlen rvvel sem lltak el. Ezt az Egyeslt llamok akarta. Õk talltk ki, vittk vgig s fogadtattk el brlatunkat, nem pedig a hondurasi kormny"
Tny, hogy Kubt mindssze egyetlen szavazatnyi tbbsggel, 22 igen s 21 nem szavazat arnyban, tz tagllam tartzkodsa mellett tltk el. A hatrozati javaslatot Honduras terjesztette el, de Kuba szerint a kzp-amerikai orszg az Egyeslt llamok nyomsra vllalta a szgyenletes szerepet.
Az tlet utn Kuba bejelentette, hogy hatrozatot terjesztenek el az Egyeslt llamok ellen, a guantanami tmaszponton rztt rabok helyzett illeten. Civil nemzetkzi emberi jogi szervezetek mr rgta kritizljk, hogy az amerikaiak Guantanamn tbb ezer foglyot tartanak fogva embertelen krlmnyek kztt gy, hogy a rabok tbbsge azt sem tudja, konkrtan mivel vdoljk.
Ugyanezek a civil jogvd csoportok magt az ENSZ Emberi Jogi Bizottsgt is kemnyen kritizltk mdszerei alapjn. Az emberi jogi szervezetek nemzetkzi szvetsgnek irni alelnke szerint ugyanis az ENSZ szervezetnek nem szubjektv, politikai kritriumok alapjn, hanem fggetlen szervezetek ltal regisztrlt jogsrtsekre alapozva kellene ves orszgjelentseit elksztenie s akkor nem maradhatna ki sem az Egyeslt llamok, sem Kna, sem Oroszorszg, sem Zimbabwe.
|