Hrek : Che Guevara: Isten trnjnl |
Che Guevara: Isten trnjnl
Hegyi Gyula 2005.02.20. 10:49
Azok szmra, akik a trtnelemben a tzsdeindexen s a fegyveres erszakon tl az eszmket is szmontartjk, II. Jnos Pl kubai ltogatsa az utbbi esztendk egyik legfontosabb esemnye volt. II. Jnos Pl ppa s Fidel Castro szemlyrl egytt s kln-kln sok mindent gondolhatunk. Egy dologban azonban bizonyosak lehetnk: tallkozsuk kzpontjban nem a pnz, a piac, a gazdasgi hatalom s a geopolitikai stratgia llt. Olyan dolgokrl cserltek eszmt, amelyekrl "komoly embereknek" korunk illemtana szerint nemcsak trgyalniuk, hanem gondolkodniuk sem ajnlott. Istenrl s a keresztnysgrl, Marxrl s a forradalmi szocializmusrl, a kizskmnyolsrl s a szegnyekrl, s arrl az rjten korszertlen krdsrl, hogy melyik t vezet az igazsghoz.
II. Jnos Pl ktsgkvl kockzatot vllalt a kubai utazssal, hiszen Fidel Castrt az szak-amerikai mdia "az egyik utols kommunista dikttorknt" dmonizlja. Latin-Amerikban azonban rnyaltabban kzeltenek Fidel szemlyisghez s rendszerhez. Kuba ngy vtizedes ellenllsa szmukra azt is jelkpezi, hogy az Egyeslt llamok gazdasgi, politikai s kulturlis befolysa nem abszolt s korltlan. Fidel Castro a latin-amerikai s nyugat-eurpai kzvlemny szemben egyszerre szmt kiregedett dikttornak s a npszertlen amerikai vilgrenddel szembeni ellenlls hsnek. E kettssget II. Jnos Pl ppa is figyelembevette, s megnyilatkozsaiban a fedds s az elismers attitdje egyarnt megjelent. A ltogats kzvetlen clja nyilvnvalan a kubai katolikus egyhz helyzetnek rendezse volt, de ezen tlmenen az Egyeslt llamoktl eltr ton jr, autonm s alternatv latin-amerikai fejlds lehetsgt is reflektorfnybe lltotta.
A ppa s a vezr t napon t folyamatosan egytt jelentek meg a nyilvnossg eltt, s pros jelenltk sajtos szellemi prbajnak is beillett. E prbaj izgalmt csak fokozta, hogy olyan eszmk jelkpes s karizmatikus kpviseliknt szikrztak ssze, amelyek az egymssal vvott hossz s knyrtelen harc kzben ugyanattl az ellenfltl szenvedtek ltvnyos veresget. Mg a katolikus keresztnysg s a forradalmi szocializmus a vilg megvltsban, a szegnysg megszntetsben s egy igazsgosabb rend megvalstsban versengett egymssal, a liberlis kapitalizmus ltvnyos gyzelmvel magukat e fogalmakat iktatta ki az j kznyelvbl. A kapitalista rend nmaga rtelmezsben a ltez vilgok legjobbika, gy teht a megvltsrl ugyangy rtelmetlen beszlni benne, mint az igazsgrl, amely posztmodern felfogsban nincs is. Ami pedig a szegnyeket illeti, a liberlis kapitalizmusban csak remnytelen szplelkek tesznek emltst rluk, no meg persze a "tma" hivatsos szakrti. Szociolgusok, szocilpolitikusok s egyb, adfillrekbl eltartott msodosztly rtelmisgiek.
Azokban a napokban, amikor a ppa s a kommunista vezet kt regember sajtos lovagiassgval mrte ssze hitt s eszmnyt, a mdia kettejk fradtan is elegns alakja fl az amerikai elnk szexbotrnynak hsnjt, Lewinsky kisasszonyt vettette fl a vilg kpernyjre. Ha a keresztnysg s a szocializmus hvei ebbl sem tanulnak, s tovbbra is az egyms elleni harcra sszpontostjk minden energijukat, akkor meg is rdemlik, hogy Lewinsky kisasszony immr rkre II. Jnos Pl, Fidel Castro s vitapartnereik fl magasodjon a globalizlt mdiban. Amg a megvlts, az igazsg, az anyagi javakon tli erklcsi s szellemi rtk fogalmn permanens polgrhbort vvnak egymssal a keresztnyek s a baloldaliak, addig a liberlis kapitalizmus kihv s ellenfl nlkl tarolja le maga szmra a terepet.
A ppa s a kubai vezr kimondatlanul is rzkeltk ezt a veszlyt, s ezrt lengte krl kzs szereplsket a trtnelmi udvariassg szelleme. Arra az jsgri krdsre, hogy vajon az angyal s az rdg tallkozik-e egymssal Kubban, II. Jnos Pl ppa finom intelligencival gy vlaszolt: "nem angyalok vagyunk, hanem kt ember... Kubban kt ember tallkozik." S az egyenlsg eszmnyt a szabadsggal szemben tlhangslyoz llamszocialista rendszert ltszlag nagylelken, de lnyeglt mdon gy jellemezte: "rmmel tlt el, hogy a javuls folyamatt ltom - pldul az iskolai oktatsban, az egszsggyben. Az emberi jogok terletn lassbb a fejlds - itt mg meg kell teremtennk a fejlds lehetsgt."
Az egykori kommunista orszgokban a rendszervltozs mindeddig a szocilis biztonsg megrendlst, a neoliberalizmus diadalt s a keresztny renesznsz elmaradst jelentette. A ppa felteheten nem bnn, ha a vatikni szemmel meglehetsen sikertelen kelet-eurpai s tvol-keleti rendszervltozsok utn Kubban nem neoliberlis, hanem keresztnyszocilis fordulattal rne vget a kommunista rendszer. Krds persze, hogy Fidel Castro valban ldst adn-e egy ilyen talakulshoz, s mginkbb, hogy gazdasgilag s politikailag mennyire lenne letkpes egy nem-kapitalista, de nem is llamszocialista struktra? A kommunizmus keresztnyszocilis irnyban trtn lebontsa rdekes ksrlet lenne, s tapasztalataira a liberlis kapitalizmus feloldhatatlan ellentmondsaival kszkd latin-amerikai trsadalmak is odafigyelnnek.
II. Jnos Pl s Fidel Castro kzs megjelensben taln az volt a leginkbb szvbemarkol, hogy kt olyan trtnelmi szemlyisget lthattunk, akik hisznek a maguk eszmiben. Nem rlik porr eszmnyeiket a pragmatizmus malmban, nem rtkelik t mltjukat s hitket a stopperra sebessgvel, nem a liberlis kapitalizmus realitsaihoz igaztjk remnyeiket. Ritka nnep, hogy ilyen szemlyisgek tnnek fel a vilgfalu kpernyjn. A testben is megtrt, hajlott ht fpap s az elrehaladott kort az reg katonk rtartisgval lcz vezr kettsbl ezrt minden politikai szenzcin tl a hit elegancija sugrzott. Nmi elfogultsggal hozz kell tennem, hogy II. Jnos Pl ppa lnybl szinte mindig ez sugrzik, mg Fidel Castrbl felteheten csak az regkor melanklija s egy ragyog partner megjelense vltotta ki a csodba hajl talakulst.
De akrhogy rtelmezzk a tnyeket, ott s akkor, a ltogats t napjn a kt szemlyisg egytt tbbet mutatott, mint kln. Ha lelkileg mg nem gtnk ki teljesen a pnzcsinls vagy a nlklzs pros sivatagban, akkor retinnkon sokig ott marad a hajlott ppa s az t vatosan segt reg forradalmr klns prosa. Amg lteznek hiteles emberek, akiknek semmi kzk sincs a liberlis kapitalizmus rtkrendjhez s tematizcijhoz, mindig marad remnynk arra, hogy Fukuyama lltsval szemben nincs vge a trtnelemnek, s lesz jv a piaci trsadalmon tl is. Keresztny szemmel a neoliberalizmusban minden trsadalmi igazsgtalansgon tl elssorban ppen a "trtnelem vge" teria a leginkbb elfogadhatatlan, mg Fidel Castro sszes bnvel s pzval egytt mgis az emberi boldogsghoz tovbbvezet "l trtnelem" koncepcijt kpviseli.
II. Jnos Pl az l Fidel Castro mellett a halott Che Guevara emlkvel is tallkozott kubai tja sorn. Che Guevara ltvnyos jratemetse csak nhny hnappal elzte meg a ppaltogatst. Kultusza az utols lncszem, amely az reged Castro rendszert s a szzadvg baloldali gondolkodst sszekti egymssal. Ezrt tulajdonthatunk klns jelensget annak, hogy a ppa kubai tja alkalmbl a legends gerillavezrrl is megemlkezett. Che Guevara, mondta a ppa, "Isten trnjnl kapott helyet, az r dolga tlkezni rdemeirl. Meg vagyok gyzdve arrl, hogy a szegnyeket akarta szolglni." E fogalmazs nincs hjn a vatikni diplomcia jlismert gyessgnek, hiszen a katolikus teolgia szerint minden emberre igaz, hogy "az r dolga tlkezni rdemeirl". De ha teolgiailag messze is ll a kanonizcitl, politikailag rendkvl ers gesztusknt rtkelhet. Che Guevara egyszerre jelkpes hse a forradalmi s a demokratikus baloldalnak, a katolikus gyker Latin-Ameriknak, a kapitalizmus s az Egyeslt llamok minden baloldali rnyalat kritikjnak, a nyugat-eurpai s a dl-amerikai rtelmisg kzti lehetsges prbeszdnek.
Amikor a ppa Isten trnjhoz helyezi Che Guevart, akkor ezzel a bke s a megbkls olajgt knlja mindazok fel, akik szmra Che a remny jelkpe maradt. De nem felttel nlkl teszi, mert a tovbbiakban vilgos klnbsget tesz "Castro forradalmi talaktsa" s a "gyllet, a bosszlls s a gyzni akars" gymond "lenini rtelemben vett forradalma" kztt. Ha ms szavakkal is, de ugyanazt mondja, mint mr annyiszor. A szocializmusban nem maga a szocializmus, hanem megvalstsnak vres s erszakos mdja ellenttes a keresztny tantssal. Aligha tvednk nagyot, ha felttelezzk, hogy nemcsak Kuba npnek, hanem egsz Latin-Ameriknak sznta ezt a knnyen megfejthet zenetet. Az szak-amerikai pnzbl finanszrozott neoprotestns szektk s a neoliberlis rezsimek fogyaszti idilljvel szemben Latin-Amerikban mind kzelebb sodrdik egymshoz a katolikus egyhz s a szegnyek trsadalma. Ma mg nem tudjuk, hogy milyen rtkek szletnek a latin-amerikai katolicizmus knyszer megjulsbl, de nagy valsznsggel llthat, hogy egyre inkbb a szegnyek egyhza lesz .
Meggyzdsem szerint a hazai mdia annak idejn elgg leegyszerst mdon trgyalta a Vatikn s a latin-amerikai "felszabadtsi teolgia" konfliktust, s e vita helyes rtelmezse nlkl a ppa kubai ltogatsa
A keresztny s a baloldali szolidarits eszmnyt az egykori divatoz prbeszd-mozgalmaknak nem sikerlt sszekapcsolniuk egymssal. Nem llna tvol az emberi termszettl, ha erre akkor kerlne sor, amikor a minden szellemi rtket konzumcikk silnyt rendszer mlypontjn tall egymsra a tekintetk. II. Jnos Pl ppa ltja ezt a mlypontot, s lelkipsztori nagysgt jelzi, hogy a jra s rosszra egykpp hajlamos, ellentmondsos egynisg Castrt partnerr tudta emelni egy jelkpes egymsra tekintshez. Minl egyeduralkodbb lesz a liberlis kapitalizmus valsga, annl tbb lesz a benne boldogtalanok egymst keres pillantsa is.
|