Che Guevara & Kuba
Che Guevara & Kuba
Che Guevara
 
Men
 
Kuba
 
Rlam
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
G-Mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Che Guevara lete

A fels-kzposztlybl a latin-amerikai nyomorba:

Che Guevara az argentnai Rosarioban egy spanyol-r szrmazs csaldban 1928. mjus 14-n Ernesto Rafael Guevara de la Serna nven ltta meg a napvilgot. Br szletsi bizonytvnyn hivatalos dtumknt jnius 14-e szerepel, a valdi idpont mjus 14-e. A dtumvltoztats htterben az a trekvs llt, hogy elfedjk, anyja hrom hnapos terhesknt kttt hzassgot. A baloldali hagyomnyokkal rendelkez fels-kzposztlybeli csaldban a szlknek, Ernesto Guevara Lynch-nek s Celia de la Sernnak Ernesto utn mg ngy gyermeke szletett. Che gyermekkort egy klnsen nehz tpus asztma neheztette meg, vgl mgis kivl atltaknt tnt ki kortrsai kzl.

 

1948-ban beiratkozott a Buenos Aires-i Egyetemre orvostanhallgatnak, ahol 1953-ban orvosknt diplomzott. Szabadideje nagy rszt utazsokkal tlttte Latin-Amerikban. 1951-ben idsebb bartjval, Alberto Granadoval, a radiklis politikai nzetekkel rendelkez biokmikussal nagy utazst terveztek. La Poderosa nev 500 kbcentis motorjukon indultak el a kontinens tszelsre Alta Graciabl. Guevara az utazst az "Egy motoros naplj"-ban rktette meg, melyet 1996-ban fordtottak le angolra, s most 2004-ben elkszlt belle a filmes verzi is.

 

Az utazs sorn ltott tmeges szegnysg megerstette benne a hitet, hogy a latin-amerikai nyomor s kiszolgltatottsg felszmolsa az egsz kontinens jvjnek legmeghatrozbb momentuma lehet. Hamarosan Guatemalba utazott, ahol Jacobo Arbenz Guzmn szocialista kormnyzata tfog szocilis reformok megvalstsn dolgozott. Az 1954-ben a CIA ltal pnzelt llamcsnyben megbuktatott kormnyzat sorst ltva Guevara csatlakozott az nkntes ellenllkhoz, majd az argentin konzultusra meneklt. Innen azonban nem tudott visszatrni Argentinba, gy letnek kvetkez helyszne Mexik lett.

 

Mexiktl a Kubai raktavlsgig:

Mexikban tallkozott lete egyik legmeghatrozbb szemlyisgvel, a Kubbl nemrg elmeneklt Fidel Castroval s testvrvel, Rallal. A Castro testvrek vezette gerillamozgalom orvos tagjaknt 1956. novemberben Kubba indult s rszt vett a Batista ellenes harcban. A lzadk a helyi parasztok s a vrosi rtelmisg tmogatsval hamar megersdtek, fegyvereket gyjtttek s joncokat is toboroztak. Guevara nagy btorsgot s tehetsget mutatott a harcok sorn, gy hamarosan Castro legfontosabb s legbizalmasabb embereinek egyike lett. A forradalmi hadseregben Guevara vllalta a felelssget a kmek, dezertrk, s informtorok vallatsrt s kivgzsrt.

 

Szemlyesen, revolverbl fejre leadott lvssel vgezte ki Eutimio Guerrt, akit Batistnak val kmkedssel gyanstottak. A forradalmi hadseregben gy alig pr hnap alatt elrte a legmagasabb rangot (Commandante, azaz rnagy lett). 1958 vgn Santa Clara-ban egy Batista csapataival megtmtt pnclozott vonatot tmadott meg, majd a vrost is elfoglalta. A dikttor elmeneklt. Che a forradalmi harcokat a Pasajes de la Guerra Revolucoionaria (A kubai forradalom emlke, 1968) cm napljban rktette meg.

 

Havanna 1959. janur 2-i bevtele utn Castro egy teljesen j szocialista kormnyzatot hozott ltre, melyben Guevara is szerepet kapott. Che elbb kubai llampolgr lett, s elvlt perui felesgtl Hilda Gedetl, kitl ekkorra mr egy lnya is szletett. Ksbb Castro hadseregnek egy tisztjt, Aleida March-ot vette felesgl, akitl ngy gyereke szletett. Guevara a La Cabana erd katonai parancsnokaknt, majd a Nemzeti Agrrreform Intzet tisztviseljeknt, a Kubai Nemzeti Bank elnkeknt, illetve ipargyi minisztereknt teljestett szolglatot.

 

1960-ban sikeres kereskedelmi megllapodst kttt a Szovjetunival, a kereskedelmi misszikon s delegcikban szinte mindenhol kpviselte Kubt, gy az zsiai s afrikai szovjet dominancij, ekkor ltrejv orszgokban is. Ezek a terletek persze az Amerikai Egyeslt llamok kereskedelmi embargja alatt lltak.

 

1959-tl 1963-ig a La Cabana brtnerd parancsnokaknt tbb szz politikai fogoly s rendszerellenes rab kivgzst rendelte el (a szmukat ma 500 s 1700 kz teszik). Sokak kihallgatsban, knzsban s kivgzsben Guevara szemlyesen is rszt vett, pldul Armando Valladares klt s emberi jogi aktivista esetben. A Nyugat szemben ekkor vlt az amerikai imperializmus s az afrikai, zsiai, s klnskpp a latin-amerikai neokolonializmus legdhdtebb ellensgv, aki elkpzelseit szmos beszdben, jsgcikkben, levlben, esszben is megfogalmazta.

 

Legfontosabb mve a gerilla harcmodornak szentelt "El socialismo y el hombre en Cuba" (Ember s szocializmus Kubban) volt, melyben a kommunizmusra s a szocializmusra vonatkoz elkpzelseit is kifejtette.

 

A kubai raktavlsg eltt nem sokkal 1962 elejn Guevara Ral Castro-val egytt a moszkvai delegci tagja volt, ahol a raktk Kubba teleptsnek egyik legkomolyabb tmogatjaknt lpett fel. Guevara elkpzelsei szerint ugyanis a szovjet raktk brmilyen kzvetlen amerikai katonai beavatkozstl megvdtk volna a szigetorszgot. Jon Lee Anderson beszmolja szerint Guevara nem sokkal a vlsg utn azt nyilatkozta Sam Russelnek, a szocialista angol napilap, a Daily Worker tudstjnak, hogy ha Kuba irnytotta volna a raktkat, akkor szemlyesen ltte volna ki azokat.

 

Kongtl Kis-Vietnmig: 

A vlsg utn Che rvette Castrot, hogy nevezze ki az els kubaiak ltal irnytott nemzetkzi bevetsre, a lumumbista Simba mozgalom tmogatsra Belga-Kongban (mely ksbb Zaire nven lett llam, jelenleg Kongi Demokratikus Kztrsasg). 1964-ben mr Kongban volt, ahol segtsget nyjtott a Belga Kongban llomsoz gerillk egyik vezetjnek, Laurent Kabilnak, aki 1965-ben Lumumbt sikeres forradalomhoz segtette. Br ksbb Lumumba alatt s utn Kabila jelents pozcit tlttt be a zairei kormnyban, Che mgis "jelentktelennek" nevezte. "Semmi sem indokolja azt, hogy lenne a megfelel ember ebben a pillanatban" - rta ksbb rla. Az amerikai klnleges kommand tancsadi a kongi hadsereg mellett dolgozva lehallgattk Che beszlgetseit, gy amikor csak lehetett trbe csaltk a lzadkat, elvgtk az utnptlst s tbbszr prbltk meg Guevart is elkapni. Che ekkor tbbszr is sszetkzsbe kerlt a Simba vezetssel, gy az v vge fel a megromlott kapcsolatok miatt a maradk katonival elhagyta az orszgot, s visszatrt Kubba.

 

Che ekkor 35 ves volt, s br sok harci tapasztalat llt mgtte, igazi katonai kikpzsen soha nem vett rszt. Argentnban asztmja miatt sikerlt elkerlnie a ktelez katonai szolglatot, s ennek ksbb is elszeretettel adott hangot. Komoly tapasztalatokat szerzett a kubai forradalom sorn, amire a leginkbb a Santa Clara-i menetels pldja mutat. Arra azonban Che is rjtt, hogy egy tehetsges forradalmi vezet alatti szolglat mg nem tesz valakit tehetsges katonai vezetv.

 

Mikor visszatrt Kubba, 1965. prilisa utn eltnt a kzletbl. Br mr mrcius 14-n hazart a Kong utni hrom hnapos utazsrl, melyet Knba, az Egyeslt Arab Emirtusokba (Egyiptomba), Algriba, Ghnba s jra Kongba tett. gy Kubban 1965-ben Guevara hollte a legnagyobb rejtlyek egyike volt, fleg mivel Castro utn volt a hatalom legfbb birtokosa.

 

Taln azzal is indokolhat a kzletbl trtn tvolmaradsa, hogy az ltala szorgalmazott iparostsi modell a knaiak ltal kvetetthez hasonltott, gy mikor a szovjet-knai szakads bekvetkezett, sem a kubai vezetsg sem pedig a szovjet tancsadk nem tekintettk Che elkpzelseit szalonkpesnek. Ms tpus gazdasgi s ideolgiai irnyvonal bevezetse mellett dntttek, amibe Guevara nem illett bele.

 

Che knai gazdasgi orientcija azrt is terhess vlt a kubai vezets szmra, mivel a Szovjetunitl val gazdasgi fggs lassan minden nll dntst lehetetlenn tett. A kubai forradalom legels napjaitl Guevara ugyanis a knai-modell megvalstst szerette volna vgrehajtani a latin-amerikai llamokban, s mindennek pedig egy gyorstott vltozatt Kubban. A nyugati megfigyelk kubai helyzetrl alkotott kpe alapjn abban biztosak lehetnk, az a tny, hogy Guevara a szovjet tancsadk elkpzelsei ellen lpett fel, nagyban elsegtette, hogy Castro minl hamarabb igyekezzen megszabadulni a szmra s Moszkva szemben egyre problmsabb jobbkeztl. Ezzel prhuzamosan pedig Che is egyre inkbb szkeptikuss vlt a szovjet gyarmatost eszkzkkel szemben.

 

A vietnmi hbor idejn, br tudta, hogy szak-Vietnm csak elretolt szovjet hadlls, dl-amerikai elvtrsait is minl tbb "kis Vietnm" ltrehozsra buzdtotta. A Guevara sorst illeten kialakul nemzetkzi spekulcik hatsra Castro jnius 16-n bejelentette, hogy a np akkor kap informcit Guevarrl, mikor Guevara hallatni akar majd magrl. Persze ettl a bejelentstl az addig kialakult pletykk nemhogy cskkentek, hanem inkbb csak megersdtek. Ugyanezen v oktber harmadikn Castro bemutatott egy levelet, mely dtum nlkl rkezett Guevartl nhny hnappal azeltt. Ebben a levlben Che szolidaritsrl s egyttrzsrl biztostotta a kubaiakat, de kifejezte azt a szndkt is, hogy szmra ltszksglett vlt, hogy elhagyja Kubt, s mshol harcoljon tovbb forradalmi eszmirt. Bejelentette minden prtbeli s katonai tisztsgtl val visszavonulst, visszaadta kubai llampolgrsgt is, melyet mg 1959-ben nyert el. Egy november elsejn kszlt interj sorn Castro elismerte, hogy mindvgig tisztban volt Guevara holltvel, m azt annak krsre nem rulhatta el. Tagadta a vdakat, miszerint Guevara halott lenne, m valjban brmit is lltott, sem tudott semmit. Che mozgalma s hollte a kvetkez kt v sorn homlyban maradt.

 

A bolviai gerillk vezetje: 

Kubban egyre csak folytak a tallgatsok, hogy hov is tnhetett az Ipargyi Miniszter s a Nemzeti Bank elnke. Egy havannai interj sorn mjus elsejn a hader fparancsnoka, Juan Almeida szerint "Guevara a forradalmat szolglja valahol Latin-Amerikban". A valsg ebben az lltsban rejlett, ugyanis Che a bolviai gerillk oldaln harcolt ebben az idben.

 

A dzsungel egy rszt ugyanis bennszltt bolviai kommunistk gyakorlterletnek vsroltk meg Nancazahuban, s itt Guevara irnytsa alatt kszltek a forradalomra. Che szmra azonban a felkszts s gyakorls sokkal nehezebb feladatot jelentett, mint korbban a kubai elvtrsaival vghezvitt hbor. Egy komplett gerillahadsereg ltrehozsban knyve megrsn kvl nagyon kevs valdi tapasztalattal rendelkezett. Mikor Bolvia elnke, Ren Barrientos megtudta, hogy Guevara az orszgban tartzkodik, azt a kijelentst tette, hogy szeretn Guevara fejt egy lndzsra tzve La Paz vrosban killtani. Megparancsolta teht a bolviai hadseregnek, hogy vadsszk le Guevart s kvetit.

 

Che azonban ekkorra jl felfegyverezte s sikeres kldetsekre vezette 120 embert a Camiri hegyes trsgben a bolviai hadsereg katoni ellen. Ennek ellenre a hadsereg szeptemberben kt gerillacsoportot is felszmolt azok vezetinek kiiktatsval.

 

Guevara azon elkpzelse, hogy ezzel Bolviban forradalmat robbanthat ki, tbb tvedsen s dezinformcin alapult. Azt remlte ugyanis, hogy a kormny visszakozik, s mindenkpp bkt akar majd vele, azonban nem szmolt az Egyeslt llamok jelenltvel. Mikor az amerikai kormny megtudta, hogy Bolviban van, CIA gynkket kldtek utna, hogy kisegtsk a terroristk ellen kzdket. Ezzel szemben Guevara egy gyengn felfegyverzett s ppen csak kikpzett bennszltt seregre szmtott. A bolviai hadsereget viszont mr vek ta az amerikai klnleges erk tancsadi kpeztk ki, gy pldul egy hadosztlynyi Ranger-t ksztettek fel a dzsungelbeli hadviselsre. Guevara ekkor a helyiektl s a hadsereg disszidenseitl sem kapta meg a vrt tmogatst s informcit. Ezen tl pedig Bolvia moszkvai orientcij Kommunista Prtja sem nyjtott neki segtsget a lzads megtervezsben.

 

Ezen tnyezk s a fokozd amerikai nyoms hatsra felgyorsultak az esemnyek. A bolviaiak egy dezertrtl megtudtk Guevara gerilli tborhelynek pontos koordintit. Oktber nyolcadikn a La Higuera-i tbort bekertettk, s Che egy jrrzni indul klntmnnyel egytt fogsgba esett. Miutn a lbn megsebeslt s fegyvert egy golytallat hasznlhatatlann tette, felajnlottk szmra, hogy megadhatja magt. Az elfogsa sorn jelenlv katonk elmondsa szerint az elfogsa eltti lvldzs sorn a kvetkezkpp kiablt: "Ne ljetek! Che Guevara vagyok, s tbbet rek nektek lve, mint halva!". Mikor a katonk feljebbvali rtesltek elfogsrl, azonnali kivgzst rendeltk el. gy 1967. oktber 11-n a helyi rgi iskolapletbe vittk, s a kezeit a tblra kellett tennie. Ezutn tbb lvssel vgeztek vele. Guevara a kvetkezket mondta az t kivgz katonknak: "Tudom azrt vagytok itt, hogy kivgezzetek. Ljetek, gyvk, csak egy embert ltk meg." Az els lvs a szvt tallta el.

 

Castro oktber 15-n rteslt a kivgzsrl, s hrom napos gyszt rendelt el Kubban. Guevara hallt tbb tntets kvette Latin-Amerikban.

 

Maradvnyait 1997-ben exhumltk, s DNS tesztet vgeztek rajta, mely megerstette, hogy valban az maradvnyai tallhatk a srban. A maradvnyokat Kubba szlltottk, ahol forradalmr hsnek kijr tisztelettel fogadtk. 1997. jlius 12-n teljes katonai tiszteletadssal temettk el Santa Clara temetjben.

 
Naptr
2026. December
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!