Hrek : Az abszint s Ernest Hemingway |
Az abszint s Ernest Hemingway
abszint kvz s tterem 2005.04.17. 18:10
Az abszint: smaragdzld szn igen ers plinka, melynek legfontosabb sszetevi az nizs s az rm (artemisin). A nvnyi illolajok feloldsa miatt jellegzetesen magas alkoholtartalma (60 - 65 %), szne - melyet a klorofil adott – s keser ze a legfontosabb jellemzi. Magas alkoholtartalma miatt gyakran vzzel keverve fogyasztottk (ekkor szne oplsrgv vlt); keser zt ellenslyozand kockacukorral destettk, amit egy jellegzetes, lukacsos ezstkanlra tettek, s gy folyattk t rajta az italt.
Az abszint: kulturlis hv sz, jelkpe a szzadvg vilgnak. A szimbolistk, az impresszionistk nem egyszeren valami j mvszi elkpzelst akartak meghonostani, de ehhez mindent meg akartak vltoztatni. A festk j szneket „kerestek”, a kltk j rtelmet adtak a betknek, a mvszet fontosabb lett, mint korbban valaha. Az j, pezsg, izgalmas, forrong vilgban az ihlet mzsa is csak valami mindehhez mlt angyal lehetett: gy lehet, hogy az abszint tndklse s buksa egy korszak szimblumv vlt.
Az abszint lenygz szne, az tlag polgrt elriaszt keser ze, igen magas alkoholtartalma miatt szinte knlta magt j mzsnak. Ezt csak fokozta, hogy az abszint rendszeres, nagy mennyisg fogyasztsa hallucincikat okozott. Az abszintgyrak s a fogyasztk egyarnt tudtak az abszint egyes sszetevinek mrgez hatsrl, mindez azonban csak nvelte az abszintot krbeleng misztikus hangulatot. Szinte az sszes mvsz ssze akarta mrni erejt a „zld mzsval”, mely sokszor „zld dmonn” vlt szmukra (az egyik legismertebb ldozata Vincent van Gogh volt). Az abszint a francia polgri kultra rsze lett, a szalonokban „abszint rt” ( l’heure de l’absinthe - ami krlbell dlutn 4 s 6 ra tjn volt) tartottak, ilyenkor nagy mennyisgben fogyasztva az italt, melyet festk (duard Manet, Vincent van Gogh, Edgar Degas, Picasso) s rk rktettek meg mveikben. Leghresebb hdoli kztt talljuk Charles Baudelire-t, Paul Verlaine-t, Arthur Rimbeaud-t, Guillaumme Apollinaire-t, Alfred Jarryt s Ernest Hemingway-t. Az els vilghborval egy korszak zrult le, amit az ihlet mzsa sem lhetett tl: az abszintot egy 1915-s francia trvny – kvetve a nyugat-eurpai orszgok rendelkezst - kivonta a forgalombl.
Az abszint fogyasztsnak mr annak divatoss vlsa eltt is megvolt a kultrja. Az nizsos italokat jellegzetesen dlen fogyasztottk, s ma is a mediterrn vilg sajtos, vzzel hgtott itala az Ouzo, a Raki, a Pernod, a Pastis s a Ricard. (Az utbbi hrom ital a betiltott abszint utdainak tekinthet.) Az abszintot krlleng mtoszok, legendk mellett szmos flrerts fakad abbl, hogy a nagyvrosi divatos fogyasztsa elszakadt kulturlis alapjaitl. Mint ltalban a gygyfvekbl (az abszintnak legalbb nyolc fontos gygy- s fszernvny adja zt) ll gyomorkeserk, az abszint sem a tmny, nagy mennyisg fogyasztsra lett kitallva. A hisztrit – ami tbb orszgban a betiltshoz vezetett – erstette, hogy a drga italt hamistottk, gy pldul a zld sznt az ersen mrgez rzskkal helyettestettk. Mindezt igazolja, hogy a mai, sokkal szigorbb fogyaszti trvnyek zld utat adtak az italnak. Nem meglep mdon az abszint fogyasztsa ma renesznszt li, Portuglia s Spanyolorszg (ahol soha nem volt betiltva az ital) mellett szmos orszgban gyrtjk s fogyasztjk az italt, visszatrve annak kulturlis gykereihez. Franciaorszg mellett mindenekeltt Nmetorszgban, illetve Csehorszgban, Angliban hdt a klnleges ital j hveket – s taln nemsokra haznkban is kell ismertsgre tesz majd szert.
|