Hírek : Che Guevara a mozikban „hódít" |
Che Guevara a mozikban „hódít"
Bardon Nikoletta 2005.03.25. 14:10
Fidel Castro a nyilvánosság előtt hasra esett. Kuba veterán vezére már tíz amerikai elnököt túlélt, de fizikai állapota már nem a régi. Amerika nem felejt, nem engedték be Robert Redford filmfesztiváljára Che Guevara családját, hogy megtekintse a legendás forradalmárról készült filmet, így aztán a producer, Robert Redford maga mutatta be a családnak a filmet külföldön. Egy motoros naplója - ez a cím.
Guevara él! - hirdeti nem egy internetes portál, ahol az eredetileg argentin, majd kubai forradalmár életéről lehet részleteket megtudni, képeket letölteni és esetleg fórumokon megbeszélni a kommandante világnézetét. A sapkáján büszkén vörös csillagot viselő forradalmár arcképét egyre több plakáton, pólón és pulóveren láthatjuk viszont immár nemcsak külföldön, de idehaza is. A romantikus, ideológiamentes tévképzetet szeretné eloszlatni - legalábbis a rendező bevallása szerint - a novemberben a hazai mozikban is megjelenő, A motoros naplója című film. A fiatal Ernesto Guevara nyolc hónapját kíséri végig a történet, aki 1952-ben körbejárta Latin-Amerikát egy motorkerékpáron barátjával, Alberto Granadóval. Az akkor nem egészen 24 éves, arisztokrata családból származó fiatal orvostanhallgató ekkor ismerte meg a latin-amerikai valóságot, amely a forradalom irányába vezette őt el. A későbbi kubai vezetővel, Fidel Castróval Mexikóvárosban ismerkedett meg 1955-ben, és néhány átbeszélgetett éjszaka után közösen indították meg támadásukat Fulgencio Batista diktatúrája ellen.
A büszke forradalmár, Che Guevara, aki mexikói állampolgársága tiszteletére vette fel a Che becenevét hivatalosan is, a kubai forradalom sikere után sem pihent meg, célként tűzte ki mind a latin-amerikai államok, mind egyes afrikai államok lakóinak jobblétét. Ezt hangsúlyozta a többi közt az 1964. december 9-én, az ENSZ közgyűlése előtt mondott beszédében is, melyet angolra fordítottak le. „A szocializmust akarjuk építeni. Kinyilatkoztattuk: azokat támogatjuk, akik a békére törekednek. Magunkat az el nem kötelezett országok közé soroljuk, habár marxista-leninista elveket követünk, mivel a hozzánk hasonlóan el nem kötelezett államok is harcolnak az imperializmus ellen. Békét akarunk és jobb életet az embereknek."
Che Guevara ugyanakkor beszédében az Egyesült Államok kormányát nem a szabadság, hanem a kizsákmányolás és a zsarnokság kabinetjének nevezte, Kubáról pedig így nyilatkozott: „Kuba, tisztelt küldöttek, egy szabad és szuverén állam, amely nincs elkötelezve senkinek, ahol nincsenek külföldi beruházók, akik beleszólnának a politikájába. Kuba ezért emelt fővel vehet részt ezen a közgyűlésen, és megmutathatja annak a kijelentésnek az igazságát, miszerint Kuba az amerikaiak szabad földje" - mondta Che Guevara negyven évvel ezelőtti beszédében az ENSZ közgyűlésen.
Forradalmári tevékenységét azonban továbbra is a tettek jellemezték, Afrika után Bolíviát vette célba, hogy ott is végrehajtsa a forradalmi fordulatot, de tervét a bolíviai hadsereg hathatós amerikai közreműködéssel keresztülhúzta. 1966. október 8-án két társával együtt elfogták, majd másnap ki is végezték az akkor 39 éves parancsnokot. Fidel Castro, korábbi harcostársa egy évvel a halála után úgy nyilatkozott, hogy Che élete minden forradalmárnak példaként kell szolgálnia.
A kubai forradalom eszméje napjainkban is virágkorát éli, a kubai vezetőről, Fidel Castróról is múlt évben készült el az a 93 perces dokumentumfilm, melyhez Oliver Stone rendező mintegy harminc órányi beszélgetést rögzített a diktátorral. A 78 éves vezető állítólag remek szellemi állapotban van, ugyanez fizikailag nem mondható el róla. Múlt szerdán ugyanis, miután befejezte Santa Clarában a kultúra napja alkalmából elmondott beszédét, elesett, és eltörte bal térdét, valamint elrepedt az egyik karja. Ám Castro nem vesztette el lélekjelenlétét, miután felsegítették, és egy székre ültették, mikrofont ragadott, és megnyugtatta a több ezer nézőt: jól van. És az eddig tíz amerikai elnök idején hatalmon lévő kubai vezető bocsánatot kért, amiért elesett.
|